Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Deine Lakaien "White Lies" (2002)
(Chrom Records)(c)2002 Chrom Records

1. Wunderbar
2. Generators
3. Where You Are
4. Prayer
5. Stupid
6. Kiss
7. Silence In Your Eyes
8. Hands White (Mane Bianchi)
9. Lost
10. Fleeting
11. Life Is A Sexually Transmitted Disease
12. One Minus One

Muzykę graną przez Deine Lakaien określa się najczęściej mianem darkwave'u. Istotnie, Niemcy wypracowali swój na tyle charakterystyczny styl, że stali się niejako wizytówką tej właśnie odmiany gotyku. Ja jednak wolę dla nich inne określenie, na które czasami, choć dużo rzadziej, również można gdzieniegdzie natrafić, a mianowicie "dark romantic".

W moim odczuciu muzyka Deine Lakaien wyrasta właśnie z korzeni noworomantycznych. Ta momentami chwytliwa melodyka, ocierająca się czasami nawet o kicz, to syntezatorowe, nieraz kłujące elektroniczne brzmienie, czy te wędrówki (na szczęście dosyć rzadkie) w rejony tanecznego electro. Z drugiej jednak strony, jak gdyby dla kontrastu, mamy ten bardziej mroczny, gotycki wymiar ich muzyki, wyrażany na pewno przez głos Aleksandra Veljanova - niski, nieco twardy, ale melodyjny, hipnotyzujący i najczęściej tak smutny. Te powolnie, zadumane i leniwie płynące ballady o melancholijnym kolorycie, a także wzbogacanie instrumentarium o skrzypce i fortepian. Do tego dodać należy jeszcze dziwne eskperymenty brzmieniowe, które przebijają się gdzieś tam w tle. I chyba właśnie mieszanka ta powoduje, że w Deine Lakaien jest coś co przykuwa moją uwagę. Owszem, razi mnie czasem ta muzyka swoją dosłownością, czy epatowaniem pewną taką akademicką wręcz toporością, ale mimo to, ma w sobie coś.

Deine Lakaien

"White Lies" to chyba najbardziej dojrzała płyta w ich dorobku. Brzmienie jest tutaj bogatsze, kompozycje bardziej przemyślane, a taneczne zapędy zredukowane do minimum. No i w końcu żywe instrumenty wyraźniej zaczęły upomniać się o swoje miejsce w szyku, a mimo to, tak harmonijnie współgrają ze ścianą elektroniki. Już od pierwszych sekund ciężko oprzeć się urokowi otwierającego "Wunderbar" - delikatnej akustycznej ballady, w której nastrój tak ładnie budowany jest przez skrzypce, fortepian i gitarę. Natomiast melodyjny "Where You Are" - z lekko transową motoryką, śmiało można postawić obok kultowego "Into My Arms" z "Kasmodiah". Ale najlepszym utworem na "White Lies" jest bez wątpienia "Fleeting", gdzie każdy dźwiek przesiąknięty jest urzekającą nostalgiczną aurą. Piękna melodia, w którym przeszywające dźwięki skrzypiec muszą, u tych bardziej wrażliwych, wywołać mrowienie na plecach. Być może jest to nawet najlepszy utwór jaki zdarzyło się muzykom z Deine Lakaien kiedykolwiek nagrać. Mogę słuchać go wciąż na nowo, czekając na tę niesamowitą narastającą skrzypcową kulminację wchodzącą gdzieś około dwunastej sekundy drugiej minuty. Nie sposób ominąć także kompozycji "Silence In Your Eyes" tajemniczej, intrygującej, bardzo ciekawej muzycznie czy powolnego, leniwie płynącego "One Minus One" z dziwnymi eksperymentami schowanymi gdzieś tam w tle. Ciekawych utworów jest więcej: "Prayer", "Lost", czy promujący płytę "Generators". Żywe, syntetyczne brzmienia, o których pisałem wyżej, w pełnej krasie reprezentowane są głownie przez dziwną połamaną retro-eletronikę ("Stupid" i "Hands White"), która to, gdy serwowana jest nam nie jako przystawka, a jako danie głowne, jakoś niespecjalnie mnie przekonuje. Ciekawostką jest tytuł przedostatniego utworu - "Life Is Sexually Transmitted Disease", czyżby nawiązanie do filmu naszego rodaka Zanussiego? "White Lies" to niezła płyta, dobra również na początek dla tych, którzy chcieli by poznać Deine Lakaien, a nie mieli jeszcze takiej okazji.

Ocena: 7.2 / 10Tomasz "Slay" Pacyna
slay(at)post.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Rovo 'Mon'
  Rovo 'Mon'

"...Muzyka zespołu to w zasadzie jazz rock, ale nie znajdziemy tu patentów wcześniej wymyślonych przez Johna McLaughlina czy Joe'go Zawinula. Najlepiej można muzykę Rovo określić jako "King Crimson na haju", z tym że jest to duże uproszczenie. Punktem łączącym twórczość grupy z jazzem jest swoboda w grze muzyków. Ludzie którzy uważają że jazz jest nudny nie uświadczą tu ani jednego dźwięku z tych które słyszy się na zamkniętych bankietach w towarzystwie snobów w drogich garniturach. Projekt wydał do tej pory kilka płyt a ostatnią z nich jest "Mon"..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff