Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
I Am Kloot "I Am Kloot" (2003)
(Echo)(c)2003 Echo

1. Untitled #1
2. From Your Favourite Sky
3. Life in a Day
4. Here for the World
5. A Strange Arrangement of Colour
6. Cuckoo
7. Mermaids
8. Proof
9. Sold as Seen
10. Not a Reasonable Man
11. 3 Feet Tall
12. The Same Deep Water as Me

I Am Kloot to kolejni reprezentanci nowej fali owego wyciszonego, pop-gitarowego grania, które w ostatnim czasie zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników na Wyspach i nie tylko. Brytyjczycy nagrali właśnie swoją drugą płytę, która urzeka i naprawdę ma w sobie to coś. Słuchając sobie tego albumu, cały czas miałem uczucie jakiegoś dziwnego deja vu. Dziwnego, ponieważ, mimo, że wydawało mi się, że to wszystko już gdzieś tam słyszałem, ciężko mi było podać jakieś konkretne, sprecyzowane przykłady. Starsailor, Elbow, Coldplay, The Doves, Suede? A z drugiej strony może Jimmy Neil czy The Smiths? No właściwie tak, ale to chyba jednak nie było do końca to. Nie mniej to dziwne uczucie zaintrygowało mnie, dowodziło bowiem faktu, że I Am Kloot ma w sobie właśnie to wspomniane COŚ, mimo owej (pozornej?) wtórności.

To coś to na pewno wyrazisty, czysty, przenikliwy głos Johna Bramwella, który jeszcze w dodatku wyśpiewuje w większości, jak na moje ucho, dość niebanalne znaczeniowo, świeże teksty. Co więcej ten John Bramwell potrafi układać naprawdę dobre melodie - ponoć zresztą za młokosa szwędał się z gitarą i grywał po knajpach i miastach portowych. Ale I Am Kloot ma jeszcze jeden atut - to pan co się zowie Andy Hargreave i którego gra na perkusji to coś więcej niż tylko standardowy wypełniacz przestrzeni - posłuchajcie tego co on robi na "Life In A Day" albo "3 Feet Tall".

"I Am Kloot" to muzyczna mieszanka nastrojów. Album jest króciutki - ma niecałe 40 minut (to chyba ostatnio jakaś reguła) i zawiera 11 kompozycji, z których wymieniłbym na pewno: "Mermaids" - nostaligiczną balladę z syrenami "...śpiewającymi gdzieś na dnie oceanu", przywodzącą - szczególnie w refrenie - te ładniejsze piosenki Suede. "From Your Favourite Sky", gdzie przy sporej dawce dramaturgii i porywającej melodii, Bramwell pyta "Czy marzysz o tragicznej śmierci?", po czym sam sobie odpowiada "..,wiem, że tak". "Cuckoo" - bardziej agresywny, gitarowy z wyśpiewywanym niczym mantra refrenem. Albo taki lekko rozkołysany, wręcz skoczny, "Untitled#1", któremu nie sposób odmówić uroku. Jednak zdecydowanie najwspanialszy utwór znajduję się na końcu płyty. Już sam jego tytuł podniósł mi puls - bo nazywa się "The Same Deep Water as Me". Pytanie nasuwa się więc oczywiste. Czyżby jakieś nawiązanie do "The Same Deep Water as You" zespołu The Cure z albumu "Disintegration"? A do tego jeszcze ta linijka tekstu "...you were praying for rain." (przypadek, czy znowu delikatna aluzja do "Prayers For Rain"?). Tekst zdaje się to potwierdzać, nastrój utworu również, choć nie ma tu aż tak smutnej aury jak w zespole Smitha, a raczej więcej tu patosu i zadumy (pod tym względem blisko jest tutaj do "High Hopes" Floydów). Ale nawet gdyby nie to, że (pewnie przez jakieś swoje skryzwienie) dopatruję się tu czegoś z Cure, utwór i tak by mnie ujął - jest po prostu niewiarygodnie podniośle piękny, z chwytającą za serce melodią, uroczymi gitarami i solówką w drugiej części zagraną na... rogu... Ja mogę tych magicznych czterech minut i dziesięciu sekund słuchać bez końca.

Ocena: 7.1 / 10Tomasz "Slay" Pacyna
slay(at)post.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Stream of Passion 'Embrace The Storm'
  Stream of Passion 'Embrace The Storm'

"...Lucassen zaproponował mieszankę gotyku, metalu i przebojowości. Produkcja jest jak zwykle u Arjena sterylna, a sama muzyka bardziej atmosferyczna niż w przypadku poprzednich dokonań tego holenderskiego wizjonera. Znajdziemy tu elementy których nie było na płytach projektów Lucassena, ale charakterystyczne cechy jego twórczości czyli nawiązania do folku, "arjenowe" wybuchy gitarowe oraz szczypta elektroniki też się na tym wydawnictwie znajdują...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff