Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Ulver "A Quick Fix of Melancholy" (2003)
(Jester)(c)2003 Jester

1. Little Blue Bird
2. Doom Sticks
3. Vowels
4. Eitttlane

Ulver zdaje się ostatnio specjalizować w miniaturach wydawniczych. Pamiętna metamorficzna epka po Zaślubinach Nieba i Piekła, dwa tym bardziej pamiętne post-perditionowskie mini wydawnictwa neo-glitchowe, nawet "Lyckantropen Themes" aspirujący wprawdzie do miana soundtracku trwał ledwie te trzydzieści kilka minut, a ilustrował przecież film krótkometrażowy. Jest coś osobliwie pociągającego w tych mikroformach muzycznych, że aż wydawcy przypomnieli sobie o zakurzonym nieco wynalazku firmy Philips i pojawił się trend publikowania krótkich nagrań na sympatycznych trzycalowych krążkach. Pomyśleć by można, że takie krótkie, szybkie, lekkostrawne, łatwe i przyjemne. Niejeden dotąd połamał sobie zęby na takim myśleniu w przypadku epek Ulvera. A jednak mamy tu do czynienia w pewnym odejściem od odważnego eksperyemtowania z dźwiękami. Nie oznacza to, że "Quick Fix..." to dwadzieścia parę minut śpiewu ptaków i beztroskiego brzdąkania na gitarze, lecz próżno szukać tu strukturalnej gęstości Lyckantropen czy pełnych przebić, trzasków i sprzężeń pojedynczych form muzycznych. Wyraźny jest tu podział na autonomiczne utwory, co ja mówię utwory, piosenki nawet. Wiodąca rola melodii, wyraźny podział na początek, rozwinięcie i zakończenie utworu - to się już dawno norweskim muzykom nie zdarzało. Już w pierwszym "Little Blue Bird" głos Rygg'a dominuje nad wcale niekiepskim zapętlonym, elektronicznym podkładem, a im dalej tym lepiej. "Doom Sticks" brzmi jak zagubiony utwór z "Within the Realm..." , ale przepuszczony przez czyjegoś laptopa. Ożywiania umarłych ciąg dalszy w Samogłoskach, gdzie dodatkowo wszystko to okraszone jest tekstem Christiana Boek'a we wspaniałej interpretacji wokalnej Trickstera ("we see, love solve loss, else we see, love sow woe" - niezwykła jest melodia samych tych słów). Poza tym te smyki, dęciaki, coraz więcej słychać wpływów Dance'owych, jeśli wiecie co mam na myśli. A to dobrze, bo wkrótce się to Ulverowi wybitnie przyda, ale o tym następnym razem. Na koniec mamy współczesną przeróbkę utworu Ulvera z jego wcześniejszego pre-Blake'owskiego okresu, w którym zachowano część partii smyczkowych i pamiętną harmonię wokalną. Taka szybka dawka melancholii przed następnymi erupcjami glitchu czy noise'u. Zawsze uważałem porównywanie muzyki Ulvera do Coila za nadużycie i uwłaczającą ich oryginalności paralelę, szczególnie przez ludzi, którzy z Coilem styczność mieli iluzoryczną. W tym przypadku nie tyle muzyka sama w sobie co jej atmosfera jakieś coilowe dzwoneczki poruszają delikatną bryzą, szczególnie to ich musickowe wcielenie albo epki przesileniowo-równonocne. A może ja też już mam jakieś omamy? W każdym razie szukać, kupować i słuchać - to zalecenie doktora.

Ocena: 8.3 / 10Leszek Żabiński
lzabinski(at)zanet.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Eels 'Blinking Lights & Other Revelations'
  Eels 'Blinking Lights & Other Revelations'

"...Poezja przeplata się z naiwną zabawą, radość ze smutkiem, optymizm z pesymizmem, melancholijne pieśni z radosnymi przebojami. Nad wszystkim unosi się jednak duch głębokiej refleksji nad życiem i raczej..... smutku. Chaotyczny mętlik, chciałoby się rzec. A jednak nie! Niczym Beatelsi na Białym Albumie tak teraz Everett w owym chaosie znajduje złoty środek. Chaos uporządkowany? Pomimo, że na płycie znajdziemy utwory krótkie (niemalże szkice), utwory długie, skończone i króciutkie przerywniki wszystko trzyma się kupy i posiada początek, rozwinięcie i koniec...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff