Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Persona Non Galareta: Nocniki

Z pozoru niczym się nie wyróżniają. Chadzają do pracy, robią zakupy, czytają gazety, prowadzą życie towarzyskie i tak dalej. Ba! Dam głowę, że przynajmniej jeden taki mieszka w Twoim bloku. Pewnie mijasz go codziennie rano, nie zdając sobie z tego sprawy. Nie zdając sobie sprawy, że oto przemknął obok Ciebie ktoś, kogo wczoraj słuchała cała Polska. Kto to? To Nocniki.

W dzień są apatyczni i senni, niewiele gadają (chyba że do siebie), wtapiając się w swoje otoczenie tak dobrze, że trudno ich nawet zauważyć. To często urzędnicy, portierzy, szatniarze, babcie klozetowe bądź kiepscy nauczyciele, gdyż tylko wykonując tego typu czynności można bezboleśnie amputować swoje "ja". Słowem - to ludzie bez osobowości. Ale tylko z pozoru. Odżywają nocą, kiedy radio zaprasza słuchaczy do dyskusji. Przy czym nieważne, czego dyskusja się tyczy; czy będzie to kryzys paliwowy w Kambodży, czy też nowe metody walki z cellulitem - oni i tak zadzwonią. To całe ich życie. Grzechoczącymi z przejęcia palcami wykręcają znany na pamięć numer i rozpoczynają przedstawienie. Po co taki ktoś to robi? Czego chce? Najczęściej chodzi o 3 sprawy.

Dowartościować się

Już na dzień dobry przedstawia się jako doktor albo profesor. Gada oczywiście nie na temat, rozwlekle i bardzo cicho (bo ludzie z wysoką pozycją społeczną nie muszą krzyczeć, by ich słuchano). Realizator dźwięku podkręca głośność niemalże do maksimum, nie chcąc uronić ani jednej kropli mądrości i w efekcie pierwsze kaszlnięcie czy chrząknięcie "profesora" sprawia, że wszyscy w studiu tracą słuch na 10 sekund, oczy zachodzą im mgłą, a z nosa bucha dymiąca krew. A "profesor" gada i gada. Wprawne ucho bez trudu jednak wychwyci w tle warkot ciągnika albo kombajnu, a czasami wręcz beczenie kozy lub kwiczenie świniaka.

Zrobić wrażenie na kobietach

Przede wszystkim obniża strój głosu, i to czasami nawet aż o kwintę czystą, gdyż dobrze wie, że nic tak nie działa na niewiasty jak niski, seksowny wokal. Nieprzywykłe do takiej gimnastyki struny głosowe buntują się i nasz macho co chwila musi dramatycznie chrząkać. Mówi, że tak właściwie to dzwoni, bo czuje się samotny. Że jest przystojny, ma świetną pracę, piękne mieszkanie, auto, ale co z tego, proszę pani, skoro czasami tak mu źle, tak źle, och! Że wieczorami czytuje poezję, słuchając muzyki klasycznej i zasypia tuląc w ramionach samotność, ach! Po czym zostawia swój telefon dla "wszystkich chętnych pań bez względu na stan cywilny" i rozłącza się. W rzeczywistości jest to były hydraulik, stary kawaler mieszkający z matką. Ilekroć stanie przed lustrem, ma ochotę palnąć sobie w łeb. Natomiast gdy stanie przed nim nago - mdleje ze złości na niesprawiedliwość Stwórcy.

Zaszokować

Przedstawia się, mówi, że chciałby dodać swój głos do dyskusji i tak dalej. Następna jego fraza to zazwyczaj coś w rodzaju: "Moim zdaniem twórczość Gombrowicza z tego okresu nosi wyraźne piętno solipsyzmu...", ewentualnie: "Zgadzam się z przedmówcą co do intelektualnej koherencji poglądów poety...", po czym zawiesza na 2 sekundy głos. Gdy go odzyska, nastąpi ciąg przekleństw tak plugawych, że niektóre starsze słuchaczki zemdleją, a inne dostaną drgawek bądź szczękościsku. Po wystrzelaniu amunicji pośpiesznie rzuca słuchawką.

Jak zatem rozpoznać Nocnika? Nie ma reguły. Gęba jak Anioł Śmierci, sylwetka będąca bezczelnym pogwałceniem kanonów piękna, intensywna woń amoniaku przy każdorazowym odsłonięciu pach? Wbrew pozorom niekoniecznie. Póki co zostaje nam dokładna obserwacja sąsiadów - a nuż się kiedyś zdradzą. A, no i słuchanie radia nocą.
Piotr "JazzCat" Pacyna
jazzcat(at)interia.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 3


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Deine Lakaien 'White Lies'
  Deine Lakaien 'White Lies'

"...W moim odczuciu muzyka Deine Lakaien wyrasta właśnie z korzeni noworomantycznych. Ta momentami chwytliwa melodyka, ocierająca się czasami nawet o kicz, to syntezatorowe, nieraz kłujące elektroniczne brzmienie, czy te wędrówki (na szczęście dosyć rzadkie) w rejony tanecznego electro...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff