Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Rock w duszy

Kiedy 8 lat temu przyjechałam do Zielonej Góry, nie podejrzewałam, że los postawi na mojej drodze tak cudownych ludzi, promieniujących aurą tworzenia dźwięków - tworzenia muzyki. Otaczałam się nimi przez te lata i otaczam nadal. Bóg nie dał mi umiejętności kreowania brzmień, za to dał słuch i duszę, które odbierają muzykę i potrafią odróżnić sztukę od kiczu.

Chciałabym pisać o tej sztuce, która powstaje w głowach zielonogórskich, lubuskich muzyków rockowych. Z trwogą jednak zauważam, że jest ich coraz mniej. Dlaczego?.. Zabrakło ludzi, chcących promować młode, ambitne talenty. Brakuje artystycznych miejsc.

"Galeria u Jadźki" - zaczarowany muzycznie i intelektualnie świat znikł z krajobrazu Zielonej Góry. Ubolewam nad tym, bo nic go nie zastąpiło, nie powstała nawet namiastka tego kosmosu ludzi, którzy tak bardzo przesiąknięci muzyką i sztuką, nie potrafili rozmawiać o niczym innym. Można było wypić sobie kawę i po prostu pobyć, pogadać z ciekawymi artystami [bardami, filharmonikami, muzykami rockowymi] z całego kraju. Snobizm?! Pokażcie mi więc, proszę, gdzie teraz można pooddychać atmosferą sztuki, muzyki, inteligencji i to z tej "górnej półki"? Gdzie spotykają się młodzi, utalentowani, zbuntowani, piękni ludzie? Gdzie znaleźli przystań? Kto ich zauważa i czy w ogóle?

Zbigniew Hołdys - mój nauczyciel i guru twierdzi, że należy "pokazać zgredom, jak grają cudowne małolaty i małolatom, jak tworzyli wspaniali zgredzi". Brak już miejsca w Zielonej Górze, gdzie owe zderzenie pokoleń miałoby miejsce. W "Galerii" rodziły się pomysły o założeniu rockowej kapeli, czy trwały nieustające "Polaków nocne rozmowy". Tam zawsze był Ktoś. Albo grał na pianinie, skrzypcach, gitarze lub śpiewał... Czuje pustkę...

Chciałabym wpływowym, mądrym ludziom uzmysłowić, że nadal młodym artystom potrzebny jest mecenat, tzn. pomoc, opieka i zainteresowanie. Powinni wyjeżdżać na koncerty w kraju i zagranicę. Przecież istnieją wydziały kultury, które zdają sobie sprawę, że Kultura to także chłopak świetnie grający na gitarze elektrycznej ostre, rockowe kawałki. Ja wiem, że w Lubuskiem pomimo braku zainteresowania ze strony mediów i urzędów, działają, tworzą wspaniałe kapele, np. "Werner"- weterani zielonogórskiej sceny hard&heavy, czy młodziutki "2 Public Use" [nu metal]. Wiem też, że właściciele pubów uważają, że koncerty "rockowców" się nie sprzedają. Jednak zależność jest prosta: skoro sami nic od siebie do jego promocji nie dokładają [plakaty - za mało, zbyt późno lub wcale] albo też nie płacą kapeli, pomimo pełnej sali [?!].

Noszę w sobie wiarę, że jeżeli nawet nie zmienię świata, to chcę dołożyć jakąś cząstkę siebie i pomóc zaistnieć, choćby na kartkach papieru, ludziom, którzy na uwagę zasługują. A zasługują, bo tworzą sztukę, nie kicz.
Joanna Szczegóła

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
U.K. 'Danger Money'
  U.K. 'Danger Money'

"...Mało kto interesował się wówczas bardziej złożoną muzyką. Potrzeba było jeszcze kilku lat by zachwiana równowaga została przywrócona, chociaż już wtedy, w 1979, do głosu dochodziło zmęczenie ówczesną modą (w tym samym roku Joy Division nagrało wspaniały "Unknown Pleasures"). U.K. rozpadło się, wykonczończone dużą liczbą koncertów (chociaż obojętność publiczności również mogła tu zaważyć) i każdy poszedł swoją drogą...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff