Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Sephiroth "Cathedron" (1999)
(Cold Meat Industry)Electronics, percussion and voice - Ulf Soderberg
(p)1999 Cold Meat Industry

1. Wolftribes
2. Cathedron
I. Spell of the Eastern Desert
II. The City of No Name
III. Bone Drums
IV. Dream and the River
3. The Moongate
4. Abyssanctum
I. Awakening of Lilith
II. Night Demon of Late December
III. Churches and Asylums Rests Under Eternal Ice
5. Heliopolis
6. Dark Father

"Cathedron" to pierwszy album Sephirotha wydany pod szyldem Cold Meat Industry. Projekt, o zajebiście brzmiącej nazwie, został powołany do życia w 1990 roku przez Ulfa Söderberga. Po raz pierwszy usłyszałem Sephirotha na składance "The Absolute Supper" wydanej przez CMI w 1997 roku. Pojawił się tam utwór o nazwie "R'lyeh" (niestety nic mi nie wiadomo o jego wcześniejszych dokonaniach). Od czasu usłyszenia tego utworu wprost nie mogłem doczekać się pełnego albumu. Wreszcie w czerwcu 1999 roku ujrzał światło dzienne, jako 69-ta ciemna gwiazda w katalogu CMI, pod równie interesującą, jak sam projekt, nazwą "Cathedron".

Na początek wrażenia estetyczne. Jest regułą, że płyty wydawane przez CMI mają bardzo staranną oprawę graficzną. Tak też jest w tym przypadku. Opakowanie jest w standardowej formie, ale z gładkiego czarnego plastiku co idealnie komponuje się z ciemną okładką. Zdjęcie na okładce jest zrobione z wnętrza jakiejś dawno zapomnianej budowli (być może krypty lub miejsca pradawnego kultu). Widzimy tylko ciemny kształt wyjścia i stare obumarłe drzewo na tle chmur, przez które ledwo widać słońce.

A muzycznie? Muzyka na płycie jest mroczna i potężna, emanuje niesamowitą energią. Początek płyty to ciemna, tajemnicza otchłań, wewnątrz której przebywa prastara siła. Nagle znajdujemy się w samym środku jakiegoś rytuału. Potężnie brzmiące bębny podkreślają mistycyzm tego miejsca i cały czas ta otchłań w tle, dźwięki monumentalnych trąb. Ciarki chodzą po całym ciele. Czuję, że moc tej istoty jest namacalna. Chwila uspokojenia i znów bębny, rozpędzające się coraz bardziej i... wszystko cichnie. Zaczyna się następny utwór, tytułowy Cathedron, podzielony na cztery części. Ruiny miasta bez nazwy i głosy, dawno zapomniane, pełne smutku i tęsknoty za tym co już nie powróci. Znów grzmią bębny a w tle krzyki pełne strachu, opętania i oddania prastaremu rytuałowi. Po chwili wszystko się uspokaja i trafiamy w ciche i spokojne miejsce nad rzeką. Dźwięki stają się lekko orientalne i magiczne. Idealne miejsce na krótki odpoczynek. Rzeka oddala się a my przez księżycowe wrota zmierzamy do kolejnej zapomnianej krainy. Słychać ulatujące głosy i odległe pomruki, miarowe uderzenia stali i bicie dzwonów. Wszystko zaczyna powoli rozpływać się w gęstniejącym mroku i tylko uderzenia dzwonu pozostają wyraźne. Zaczyna padać i znajdujemy schronienie w świątyni. Średniowieczny chór wprowadza podniosły klimat. Na zewnątrz panuje już mrok i słychać wycie wilków dobiegające z oddali. I nagle znów odzywają się złowrogie bębny, jak uderzenia piorunów. Olbrzymia siła daje upust swojej wściekłości. Zło odchodzi tak nagle jak się pojawiło, pozostawiając opustoszały krajobraz. Teraz przenosimy się głęboko pod ziemię w ciemne otchłanie katakumb. Zmierzamy do miejsca gdzie przebywa on, Dark Father. Czujemy, że to miejsce jest stare jak nasz świat. Powstało razem z nim. Z dala od światła stanowi siedzibę władcy podziemi. Docierając tam docieramy jednocześnie do końca płyty.

Sephiroth zabiera nas w podróż po dawno zapomnianych ruinach, miejscach przeklętych i opuszczonych. Przypomina nam o prastarej tajemnicy. Przesłuchanie tej płyty w całości samemu w ciemnym pomieszczeniu pozostawia niesamowite i niezatarte wrażenie. Dla mnie jest to jedna z najlepszych płyt wydanych pod szyldem Cold Meat Industry. Doskonały klimat. Mrok i monumentalizm zapomnianych miejsc zostały przez U.Söderberga bardzo sugestywnie oddane za pomocą dźwięków. Od samego początku płyta trzyma słuchacza w dużym napięciu, dając tylko krótkie chwile wytchnienia po to by uderzyć z jeszcze większą siłą. Polecam tę płytę każdemu kto gustuje w ciemnych klimatach. Na pewno się nie zawiedzie. Z niecierpliwością czekam na dalsze produkcje Sephirotha, który obok Raison D'etre stał się dla mnie ciemną gwiazdą CMI. Minus płyty? Tylko niecałe 45 minut materiału.

Ocena: 9.6 / 10Koffi

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 1


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Moan 'Desolate'
  Moan 'Desolate'

"...Nie od dziś wiadomo, że niezależne wytwórnie niejako podkreślając wyjątkowy charakter swoich wydawnictw inwestują sporo zaangażowania i ciężkiej pracy w ich edytorską oprawę czyniąc z nich prawdziwe wydawnicze cudeńka. ..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff