Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Manuela Gretkowska, Piotr Pietucha "Sceny z życia pozamałżeńskiego" (2003)
(Wydawnictwo W.A.B.)Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 398

Niemoralny Moraliet

Już po raz kolejny Manuela Gretkowska szokuje swoją powieścią, lecz tym razem wspomaga ją w tym jej życiowy partner Piort Pietucha. „Sceny z życia pozamałżeńskiego” to w sumie dwie powieści; dwie historie miłości , namiętności i zdrad. Kolejny harlequin, ale uwaga – tylko dla intelektualistów... a poza tym - przyzwoita proza współczesna…

Bohaterami obydwu części są dojrzali mężczyźni, przechodzący kryzys wieku średniego; zblazowany artysta-malarz, któremu wszystko się przewartościowało oraz przykładny mąż i ojciec, który zaczyna dusić się w rodzinnej sielance. Obydwaj znajdują sobie młode kochanki, ich życie zmienia się i komplikuje. Ucieczka od codzienności staje się dla nich zaskakującą podróżą w głąb siebie. Jednak pod płaszczykiem ucieczki nie kryje się nic innego, jak tylko niedojrzałość męska. Ci mężczyźni są tak naprawdę zagubieni i rozczarowani sobą i światem (andropauza;).

Gretkowska i Pietucha nie moralizują otwarcie ale z tych dwóch powieści wypływa pewna gorycz. Pointa jest generalnie taka, że nie można uciec od pewnych ludzi, rzeczy, sytuacji - bo albo się gnije w bagienku rodzinnym albo się wypala w ogniu namiętności. Konwenanse, zobowiązania, układy zmuszają do powrotu, do ponownej stabilizacji; roli żonkosia i ojca, a seks jest złudnym opium. Seks okazuje się krótką chwilą zapomnienia, gdy świat na chwilę przestaje istnieć, rozpada się na milion kawałków – aby po finale miłosnej symbiozy, znów stać się realnym. Seks jest najsmutniejszym z obrządków, gdyż nie do spełnienia. Seks zbliża a jednocześnie upadla.

Szczególnie Gretkowska w „Belladonie”, nie wyciska z ust lukrowanej trucizny dobrego wychowania. Jest perwersyjna, w opisach aktów miłosnych mnożą się obscenizmy, zresztą sama mówi o sobie, że „pisze ciałem” Skalpel jej języka tnie bezlitośnie konwenanse i tabu. Pietucha w „Sami dla Siebie” jest ckliwszy, miejscami „lyryczny”, bardziej się cenzuruje. Jeśli by porównać te dwa style to Gretkowska pisze brzytwą a Pietucha - motylim skrzydłem. Istnieje pogląd, że autorzy odwrotnie podpisali się nazwiskami pod swoimi powieściami, bo stylowo część pani Manueli jest drapieżna, po prostu męska… no ale na tym właśnie polega literacka szarlataneria. Wracając jeszcze do pikantnego języka, miejscami jest nawet niesmaczny a czytelnika wrażliwego na słowo będzie na pewno razić. Taka jest Manuela Gretkowska - wyrywając się z kanonu obłudy i małomiasteczkowej mentalności staje się „skandalistką” Nazywa rzeczy po imieniu, nie ma tu pięknych epitetów i zawoalowanych metafor, a więc czasem sperma wprost leje się hektolitrami, kobiety to istnie „plemnikojadki”, strzelające lubrykantem na 2 metry, wszystko to upstrzone seryjnymi orgazmami i podstemplowane "kutasem". Tak właśnie zostaje się "Wroginią Publiczną")

Manuela wyraziła się, że „Sceny...” to moralitet. Pisze zatem o współczesnej nam moralności o stosunku mężczyzn i kobiet ,o stosunku do seksu, religii, śmierci, celów w życiu, „moi bohaterowie usiłują przetrwać w tym świecie dzięki instynktowi moralnemu i seksualnemu. Ja nie uczę , ja opisuje.” I rzeczywiście autorka nie poucza, nie interesuje ją czy bohaterowie dostaną rozgrzeszenie i komunię, czytelnik ma to sobie sam osądzić.

Gretkowska i Pietucha pokazali kawałek współczesności , opisując romanse w filmowo-przystępny sposób. Wszystko się kiedyś kończy a piekło to czasem inni. Życie jest trudne i zawikłane i tak naprawdę jesteśmy bezradni wobec samych siebie...

Ocena: 8 / 10Basia "Ultra" Marcinów
b-20(at)tlen.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 1


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Porcupine Tree 'Deadwing'
  Porcupine Tree 'Deadwing'

"...W "Lazarus" Jeżozwierze zbliżają się do "smutasów" w rodzaju Starsailor czy Coldplay, czyniąc to mocno po swojemu, by po chwili zaszaleć w "Halo". Kompozycja jest spuścizną po "The Sound Of Muzak" z poprzedniego albumu, zagrana jest jednak z większym nerwem co przynosi o wiele ciekawszy efekt niż w tamtym wypadku. "Arriving Somehere But Not Here", najdłuższe nagranie na płycie, zawiera wszystko co najlepsze w dorobku zespołu - patos, głębię, piękno, zadumę i zamyślenie. Osiągnięto to dzięki powoli rozwijającemu się głównemu wątkowi, powtarzającej się, świetnie brzmiącej partii gitary akustycznej, klawiszowemu tłu oraz agresywnej gitarze elektrycznej...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff