Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Colder "Again" (2003)
(Output Records)Music, Vocals, Lyrics and Visual Materials: Marc Nguyen Tan.
2003 Output Records

01. Crazy Love
02. Confusion
03. One Night In Tokyo
04. Shiny Star
05. Version
06. Silicone Sexy
07. Where
08. This River
09. Colder

Powstały pod koniec lat siedemdziesiątych brytyjski zespół Joy Division wywarł bez wątpienia wielki wpływ na oblicze muzyki rockowej. Jego oddziaływanie nie zakończyło się na rozwoju i ewolucji zimnej fali czy gotyku, trwało bezustannie również w późniejszych muzycznych dekadach. Trwa także do dziś.

Widoczny renesans zainteresowania ponurym zespołem z Manchesteru jest ostatnio związany z, cieszącą się coraz większą popularnością, amerykańską grupą Interpol. Nowojorczycy inteligentnie nawiązując do grupy Curtisa, podążają jednak w stronę bardziej tradycyjnego, nieco garażowego, surowego brzmienia. Jednocześnie cały czas z dorobku JD czerpie ta bardziej ambitna część sceny gotyckiej, czego najlepszym przykładem jest australijski Ikon. Francuski Colder udowadnia nam natomiast, że ducha zespołu można wskrzesić także w nieco innej ciekawej konwencji, łącząc elektroniczne brzmienia z obowiązkowym powiewem coldwave'u, okraszonego jednak rytmami dubowymi.

Colder to jednoosobowy projekt, za którym stoi Marc Nguyen Tan - spec od video i realizacji obrazu (!). Nguyen, znudzony pracą przy oprawie wizualnej, zaczął w wolnych chwilach pracować w domowym zaciszu nad materiałem. Wyposażony w komputer, samplery i trochę sprzętu nagrał w końcu album, który mimo pewnej wtórności, jest naprawdę ciekawy i nic dziwnego, że teraz Pan Marc nie pali sie by wrócić do swego dawnego fachu...

Otwierający, melodyjny "Crazy Love" to chyba najlepszy fragment płyty. Rozpoczyna się ambientowymi dźwiękami jak z "Selected Ambient Works" Aphexa, a potem urzeka rozpędzającą się zimnofalową motoryką, pulsującym basem i beznamiętnym Curtisowym wokalem, przywodząc na myśl kultowy "Heart and Soul" z "Closer". Dobrą passę podtrzymuje niepokojący "Confusion", osnuty wokół oszczędnego klawiszowego motywu. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby Joy Division pojawili się dziś i zamiast gitar mieli samplery, mogliby grać właśnie tak. Niestety tempo płyty siada nieco przy kolejnym, trochę przydługawym, leniwie płynącym, dubującym "One Night In Tokyo". Ale dobre momenty wracają. Te pulsujące basy, wprawiające w swoisty trans, powlekane zabrudzonymi retro samplami, z przebijającym się w tle wyciszonym wokalem, mają w sobie dużo uroku. Nguyen nie przesadza, nie zagęszcza na siłę faktury, utwory mają dość surowe, chropowate brzmienia. Wywołuje to uczucie miłej nostalgii - bo "Again" to przecież płyta z 2003, a nie 1983 roku... Przyznam, że dubowe wędrówki podobają mi się trochę mniej, ale w takim na przykład "Silicone Sexy", gdzie zostały one wymieszane z dziwną kraftwerkowską elektroniką zardzewiałych scalaków - brzmią nad wyraz zacnie. Zerojedynkowy duch Elektrowni i starej analogowej elektroniki jest widoczny i dalej, ot choćby w takim "Version", zmieszanym dodatkowo z funkowo-acidowymi gitarowymi próbkami. Sluchając płyty Colder, czasami miałem też skojarzenia z niemieckim Tarwater (utwór "Colder" czy "The River"), ale cóż w tym dziwnego, skoro grupa ta, paradoksalnie nazywana przez dziennikarzy "nową elektroniką", również czerpie ze starych brzmień pełnymi garściami. Fani Air też powinni znaleźć tu coś dla siebie.

Ocena: 7 / 10Tomasz "Slay" Pacyna
slay(at)post.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Opeth 'Blackwater Park'
  Opeth 'Blackwater Park'

"...Takie próby były już na płycie poprzedniej, ale tym razem to jest majstersztyk. Wybitnym przykładem jest utwór "Bleak", w którym tak zręcznie opracowano owe przejścia, że w trakcie chłonięcia dźwięków można nie zauważyć zmiany tempa i przejścia na gitary akustyczne...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff