Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Clan of Xymox "Best of" (2004)
(Metropolis Records)Ronny Moorings: Engineer, Liner Notes, Mixing, Vocal Engineer
Oscar Salcedo: Photography
Mojca: Cover Design, Bass
Dierk Budde: Mastering

1. There's No Tomorrow
2. Jasmine and Rose
3. I Want You Now
4. A Day
5. Louise
6. Consolation
7. This World
8. Innocent
9. Into Extremes
10. Out Of The Rain
11. Muscoviet Musquito
12. Back Door
13. Farewell
14. Stranger

Clan Of Xymox, wliczając w to okres funkcjonowania pod nazwą Xymox, istnieje już ponad dwie dekady. Nie dziwi zatem fakt, że grupa zdecydowała się w końcu na wydanie składanki z największymi swymi utworami. Po pierwsze nie zrobiła tego jeszcze nigdy, a po drugie, naprawdę ma się czym pochwalić.

"Best of" to znakomita płyta dla nowych słuchaczy, nie znających jeszcze zbyt dobrze (lub wcale), tego holenderskiego zespołu. COX naprawdę można po tym albumie polubić, szczególnie gdy ktoś gustuje w dźwiękach The Sisters Of Mercy, The Cure, Depeche Mode czy innych, bardziej elektronicznych formacji. Starsi wyjadacze potraktują ją jednak raczej jako ciekawostkę i nostalgiczną podróż, gdyż nie znalazła się tutaj nawet jedna kompozycja premierowa. Ponoć o doborze utworów na wydawnictwo zdecydowali fani przez Internet, choć ja spotkałem się z informacją, że przesądzili oni jedynie o selekcji piosenek z ostatniej płyty studyjnej "Farewell", a o reszcie zdecydował już sam zespół. Nie zważając jednak na to jak było naprawdę, trzeba jasno powiedzieć, że dobór ten jest nad wyraz trafny, choć osobiście wprowadziłbym na pewno kilka poprawek ("Cry in the Wind" zamiast "Muscoviet Musquito", czy "All I Have" zamiast "Out of the Rain" na przykład), ale nie da się dogodzić wszystkim. Kompilacja zawiera 14 kawałków. Pominięto te, które zespół nagrał jako Xymox (w sumie niewielka to strata, choć kilka perełek na pewno by się znalazło). Oficjalny powód to odmienność stylistyk i założenie, że na album trafi tylko materiał sygnowany jako COX, nieoficjalnie powody mówią zaś o problemach wydawniczo-prawnych (płyty Xymox wydawane były przez innego wydawcę). Mimo to, "Best of" to wiarygodny przekrój poprzez to wszystko, za co Clan jest tak bardzo lubiany. Momentami jest więc nad wyraz nowocześnie, electro-oniczne, tanecznie i agresywnie ("There's No Tomorrow", "Farewell"), mamy oczywiście powiew klasycznego gotyckiego rocka ("Jasmine and Rose", "Into Extremes", "I Want You Now", "Out of the Rain"). Są również obowiązkowe momenty tej jedynej w swoim rodzaju porywającej clanowej melancholii ("Back Door", "Louise"), które czasem ocierają się o zimnofalowy chłód ("Muscoviet Musquito", "Stranger", "A Day"). Do tego jeszcze soczyste gitarowo-elektroniczne wycieczki ("Innocent"). I pomimo połączenia tak rożnych stylistyk, materiału słucha się z przyjemnością. Brzmienie Clan Of Xymox jest spójne, bardzo charakterystyczne i nawet te taneczne "skoki w bok" uchodzą im płazem.

Najstarsze piosenki, pochodzące jeszcze z czasów współpracy z wytwórnią 4AD, zostały na potrzeby składanki odświeżone i "podrasowane". Zmiany nie są wielkie, acz uważam, że nie były one konieczne. Może album dzięki temu brzmi ciut zgrabniej i bardziej swieżo, tym niemniej mam wrażenie, że Moorings czasem nieco przedobrzył. Przypuszczam, że zabieg ten miał znów uwarunkowania prawno-autorskie. Jak wiadomo, podczas nagrywania 2 pierwszych płyt, z których nagrania te pochodzą, członkami zespołu byli także Anka Wolbert oraz Pieter Nooten. Dzięki temu zagraniu ich wkład kompozytorski został więc sprytnie zmniejszony. Nie znam dokładnie historii rozstania tej dwójki z formacją, ale śmiem przypuszczać, że, szczególnie odejście Nootena z Clanu, nie odbyło się w atmosferze przyjacielskiej. A zasługi tego ostatniego, będę podkreślał zawsze, bo wydaje mi się, że ktoś, kto nagrywa później (w duecie z Michaelem Brookiem) takie mroczne i melancholijne arcydzieło jak "Sleeps With The Fishes" musiał mieć znaczny wpływ na, uznawaną za największe artystyczne osiągnięcie zespołu, kultową "Medusę".

Ocena: 8.5 / 10Tomasz "Slay" Pacyna
slay(at)post.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
The Cure 'The Cure'
  The Cure 'The Cure'

"...Gorączkowy, przeszywający, histeryczny, z powoli wzrastającym napięciem "The Promise" to prawie dziesięć i pół minuty bardzo silnych emocji. Ciężki, przytłaczający, pełen frustracji, żalu, złości, żeby nie powiedzieć wkurwienia utwór, ale nie w sposób podany jak na "Us or Them" a bliższy temu z "The Kiss" robi piorunujące wrażenie...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff