Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Within Temptation "The Silent Force" (2004)
(Bmg / Gun Supersonic)1. Intro
2. See Who I Am
3. Jillian (I'd Give My Heart)
4. Stand My Ground
5. Pale
6. Forsaken
7. Angels
8. Memories
9. Aquarius
10. It's The Fear
11. Somewhere

Z Within Temptation zetknąłem się na długo, zanim ich popularność dotarła do Polski. Pierwszą płytę Holendrów przywiózł mi do kraju kolega z Belgii, którego nawiasem mówiąc, wcale o to nie prosiłem. Miał on bowiem poszukać dla mnie pewnego albumu belgijskiej formacji The Breath Of Life (która to grupa, jak się okazała, nawet w swym macierzystym kraju nie jest zbyt znana). "W zamian" dostałem jednak "Enter", a przy następnej jego wizycie w Polsce, kolejną "Mother Earth". WT odebrałem jako twórców wtórnych, łatwych, acz momentami dość przyjemnych i zgrabnych piosenek. Zdziwiłem się też bardzo, gdy dopiero w rok później "Ice Queen" weszło na rynek Polski, wywołując u nas swoistą histerię na punkcie Within Tempation. Histerię, której nie rozumiałem i nadal nie rozumiem.

"The Silent Force" to trzecia płyta zespołu. Płyta przez którą, nie ukrywam, nie było mi łatwo przebrnąć. Niestety nie wynikało to bynajmniej z faktu zbyt dużego wysmakowania materiału i trudności z jego odbiorem. Album jest bowiem po prostu słaby. To co na poprzednich nie drażniło mnie jeszcze aż tak bardzo, tutaj stało się już zgoła niejadalne. Zacznę od tego, że estetyka, w której tak lubuje się grupa, czyli połączenie "viking metalu" dla mało wymagających, z banalnymi pseudogotyckimi motywami, daje w efekcie nad wyraz kiczowatą i tandetną mieszankę. Chociaż i tak jest lepiej niż w przypadku chociażby Nightwish, zespołu z podobnych "kręgów", którego to już kompletnie bez wymiotów nie sposób słuchać. "The Silent Force" to plastikowa, grubo polukrowana, wygładzona produkcja, skrojona perfekcyjnie pod gusta współczesnych nastolatków. To wyrachowany, przemyślany komercyjny produkt, który na fali popularności takiej muzyki (ot, choćby Evanescence), wzbogacony o starannie wykonane teledyski, ma zarobić określoną ilość monet. I z pewnością to zrobi. Praktycznie każdy utwór opracowany został według jednego schematu, powolne intro, metalowa perkusja, ciężkie, czasem ciut nu-metalowe, gitary, symfoniczne smyki i/lub chóry w tle, obowiązkowe momenty wyciszenia, dawkujące emocje (zaraz, zaraz jakie emocje?) i prosty, melodyjny refren. Do tego może być jeszcze gitarowa solówka w końcowej części. A wszystko w sosie nadętego, pompatycznego patosu (80 osobowy chór...) i ckliwych, tanich wzruszeń, które jednak w takim wydaniu i w tak dużym stężeniu muszą śmieszyć. No, chyba, że ktoś jest egzaltowaną czternastolatką, farbującą włosy na czarno, która płacze w nocy w poduszkę, gdyż rodzicie nie puścili jej na koncert Rammsteina. Niektóre z piosenek, choć są (a może dzięki temu) wtórne, na pewno staną się przebojami (singlowe "Memories", "Stand My Ground") - to bowiem bardzo poprawnie napisane popowe kawałki. Niestety większa część melodii jest strasznie wymęczona, napisana na siłę, bez polotu ("Forsaken", "Aquarius", "Pale" czy "See Who I Am"). W większości materiał zaprezentowany przez WT jest więc siermiężny, szyty grubymi nićmi, mało wysmakowany i męczący w odbiorze. O tekstach już kompletnie na warto wspominać. Tanie, grafomańskie zwroty pokroju "Lost in the darkness, hoping for a sign", "Instead there is only silence, can't you hear my scream?", "Is it true what they say, are we too blind to find a way?" czy "I'd give my heart, I'd give my soul. I'd turn it back, it's my fault." ścielą się gęsto. Na koniec jeszcze wypowiedź fana zespołu dotycząca opisywanej płyty zapożyczona z jednego z największych internetowych sklepów muzycznych w Polsce: "...(płytę) Polecam tym wszystkim, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z gotykiem. Droga mi osoba powiedziała, że im dłużej jej słucha, tym bardziej ją kocha, a tego gatunku muzyki nie trawi. Polecam z całego serca...". Tak więc i ja z całego serca... ostrzegam.

Ocena: 3.4 / 10Tomasz "Slay" Pacyna
slay(at)post.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 19


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
The Gathering 'Souvenirs'
  The Gathering 'Souvenirs'

"...To album, którego nieuchronnym przeznaczeniem jest bycie klasykiem. Nie mam zamiaru nikogo namawiać do zapoznania się z tym krążkiem. Jest już maj, a ja mam swoją płytę roku 2003, aż się boję co będzie dalej...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff