Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
RPWL "World Through My Eyes" (2005)
(InsideOutMusic)skład:
Yogi Lang -vocals, keyboards
Karlheinz Wallner -guitars
Stephan Ebner –bass
Manfred Müller –drums
gościnnie w utworze “Roses” Ray Wilson

1.Sleep
2.Start The Fire
3.Everything Was Not Enough
4.Roses
5.Lights
6.Sea-Nature
7.Day On My Pillow
8.World Through My Eyes
9.Wasted Land
10.Bound To Reach The End

Przyznam się, że nie byłem specjalnie zafascynowany twórczością niemieckiej grupy RPWL. Płyty formacji nie przemawiały do mnie. Owszem, znalazło się na nich kilka fragmentów głęboko zapadających w pamięć ("Gentle Art Of Swimmming", "Trying To Kiss The Sun", "Believe Me"), jako całość były to jednak propozycje przeciętne i pod wieloma względami zwyczajne. Takie pod którymi mógłby podpisać się każdy. Inaczej jest w przypadku "World Through My Eyes".

Na początku dostajemy dwa ostre, rockowe numery ("Sleep" i "Start The Fire"). Mimo iż od strony instrumentalnej nie można im nic zarzucić inaczej ma się sprawa z wokalem. Głos Yogiego nie za bardzo pasuje do tego typu kompozycji, o wiele lepiej sprawdza się w balladach. Na wcześniejszych płytach udało się jakoś dopasować śpiew pana Langa do ciężkich utworów (np. w "Sugar For The Ape"), tutaj jednak wyszło to słabiej. Przeciwwagą dla dwóch pierwszych kompozycji jest "Everything Was Not Enough", w którym grupa daje upust swojej największej muzycznej fascynacji - Pink Floyd. Piękne nagranie. W "3 Lights" natomiast melodyka, struktura i przebieg przywodzą na myśl skojarzenia z twórczością Genesis, chociaż solówka na syntezatorze więcej zawdzięcza Patrickowi Morazowi czy Eddiemu Jobsonowi a na gitarze Steve'owi Rothery'emu. Kolejny mocny punkt płyty. "Sea - Nature" przypomina "Gentle Art Of Swimming", muzycy nie powtarzają jednak wymyślonych wcześniej patentów, nie chcą na siłę zrobić jeszcze raz tego samego, co się chwali. "Day On My Pillow" to troszkę rozleniwiona kompozycja z feelingiem lat 60., po której przychodzi czas na "World Through My Eyes" - opus magnum płyty. Ponad dziesięciominutowe, nasycone elektroniką oraz wschodnimi klimatami, pełne zadumy, transowe nagranie, które spokojnie można zaliczyć do wielkich utworów grupy. Zdecydowanie najlepsza kompozycja w tym zestawie. Na końcu mamy jeszcze przebojowe, zagrane z wielką siłą "Wasted Land", momentami przypominające nawet słynne, mocno "uwielbiane" przez fanów "koszmarki" z "Holidays In Eden" Marillion oraz balladę "Bound To Reach The End", będącą dobrym zwieńczeniem całości.

Tyle jeśli chodzi o najnowszą propozycję samego RPWL. Na płycie jest mianowicie jeszcze jeden utwór, odbiegający od klimatu całości. Jest nim absolutnie rewelacyjne "Roses", w którym gościnnie zaśpiewał Ray Wilson. Obecność muzyka sprawiła, że pozostali dopasowali się do jego głosu i na ten jeden moment RPWL i Ray stali się jednym zespołem.

"World Through My Eyes" nie powala na kolana, ale nie jest płytą obok której można przejść obojętnie. Słychać rozwój zespołu, entuzjazm, od czasu do czasu chęć wyjścia z konwencji oraz radość grania. RPWL nie ogląda się już za siebie, tak jak to miało miejsce na wcześniejszych wydawnictwach, nie próbuje też na siłę być kimś innym niż jest co można odczytać jako zaletę. Na albumie - co bardzo znaczące - nie ma też zbyt długich wycieczek instrumentalnych, nadętej pozy i do bólu mdłych cukierkowatych melodyjek. Te wszystkie cechy sprawiają, że następny album zespołu może być, jeśli nie dziełem przełomowym to chociaż propozycją we wszystkich aspektach zadowalającą, a może nawet okazać się rewelacją, czego mu z całego serca życzę.

Ocena: 6.5 / 10Łukasz Mińczykowski
entropia(at)poczta.onet.eu

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
The Arcade Fire 'Funeral'
  The Arcade Fire 'Funeral'

"...Słuchając debiutu The Arcade Fire ma się ciągle wrażenie obcowania z ogromnym potencjałem... który jednak nie został jeszcze należycie wykorzystany. Napisze od razu, żeby nie było żadnych wątpliwości - płyta jest wspaniała, i można w niej doczepić się jedynie do - jeszcze nie tak profesjonalnej - produkcji, do tego braku końcowego szlifu, którego umiejętność nadania przychodzi wraz z doświadczeniem. Ponadto... od zespołu o takim potencjale oczekuje się jeszcze czegoś większego i lepszego...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff