Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Kino "Picture" (2005)
(InsideOut Music)skład:
Pete Trewavas - bas, voc
John Beck - keyb, voc
Chris Maitland - drums, voc
John Mitchell - guit,voc

1. Loser's Day Parade
2. Letting Go
3. Leave a Light On
4. Swimming In Women
5. People
6. All You See
7. Perfect Tense
8. Room For Two
9. Holding On
10. Picture

Supergrupy to zjawisko występujące w muzyce mniej więcej od końca lat 60. Kino tworzą Pete Trewavas, twarz znana z Marillion, John Mitchell z Areny, Chris Maitland, były członek Porcupine Tree oraz John Beck z It Bites.

Stańmy na chwilę w okienku dla instrumentalistów biorących udział w projekcie. John Mitchell jest gitarzystą przeciętnym, ale tutaj zagrał tak jakby wreszcie zrozumiał że gitara służy do grania a nie demonstrowania techniki bądź pokazywania czyje solówki czy zagrywki potrafi się odtworzyć nuta po nucie. Na dodatek muzyk zaśpiewał we wszystkich utworach (poza "Swimming In Women" i króciutkim fragmentem "Loser's Day Parade" w interpretacji Johna Becka) i mimo iż jego głos nie odznacza się wielką oryginalnością, miło się go słucha i pasuje do materiału. Pete Trewavas poradził sobie bez swojego stałego partnera Iana Mosleya całkiem nieźle i wraz z Chrisem Maitlandem tworzy sprawną sekcję. Maitland gra mniej technicznie od swojego następcy w Porcupine Tree, Gavina Harrisona, jednak rytmy przez niego wygrywane stanowią dobrą bazę dla pozostałych instrumentów. John Beck ze swoimi klawiszowymi pasażami pełni raczej funkcję uzupełniającą dla gitary Mitchella, udało mu się jednak zagrać parę efektownych solówek. Generalnie żaden z muzyków nie wchodzi drugiemu w drogę, wszystkim zależy na stworzeniu odpowiedniego nastroju.

Album zawiera parę dłuższych utworów ("Loser's Day Parade", "Holding On"), przede wszystkim jednak krótkie kompozycje w rodzaju "Letting Go", "Leave A Light On" czy "People". "Letting Go" jest, obok "Roses" w wykonaniu RPWL i Raya Wilsona, "Stuck Between" Riverside oraz "Lazarus" Porcupine Tree kandydatem na przebój roku. Przebój oczywiście w kręgach muzyki niszowej. Magia przepełniająca utwór urzeka od samego początku. Podobnie jest zresztą w innych piosenkach z płyty, które swoim nastrojem przywołują na myśl klimat nagrań z debiutanckiego albumu innej supergrupy, mianowicie Asia. Tutaj jedna to co określa się jako rock góruje nad tym co określane jest jako pop, gdyż mamy do czynienia z gitarowym graniem, ale nie w stylu "trzy akordy, darcie mordy" tylko bardziej subtelnym i wyważonym. Wyjątkami są "Swimming In Women", będący fortepianową balladą w klimacie "stadionowym" i "Picture", krótki fragment tylko z wokalem i pianinem umieszczony na końcu płyty, po to aby słuchacz mógł odpocząć po blisko 50 - ciu minutach bardziej wzniosłych dźwięków. Jak już zostało powiedziane wcześniej muzykom chodzi o feeling, przez co nawet długie nagrania nie są nudnymi suitami tylko utworami przepełnionymi emocjami, podobnie jak krótsze kompozycje. Na płycie nie ma słabych fragmentów, może poza trochę naiwnym refrenem "All You See", co dziwi w zestawieniu ze wspaniale rozwijającym się cantem. Na szczęście jest to jedyny spadek formy na "Picture". Pozostałe momenty są jak najbardziej udane. Kryje się w nich mistyka (np. "Perfect Tense", "Letting Go"), zabawa ("Room For Two"), smutek i radość zarazem. To po prostu nowoczesne granie z małymi odwołaniami do tradycji, której zbyt wiele tutaj się nie znajdzie, gdyż jednoznacznych skojarzeń z twórczością macierzystych grup muzyków, nie mówiąc już o innych zespołach właściwie nie ma. Wyjątkami są jedynie mocniejsze wejścia w "People" i "Holding On" oraz wyraźnie beatlesowkie wstawki w "Loser's Day Parade" mogące kojarzyć się ze Spock's Beard. Muzycy jednak starają się grać swoje i cieszyć się samą przyjemnością grania.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy Kino jest projektem jednorazowym czy czymś więcej, ale jeżeli członkowie grupy mają zamiar nagrywać takie płyty jak "Picture" to mają pełne prawo egzystencji.

P.S. Na rynku dostępna jest też specjalna edycja płyty, zapakowana w digipack, wraz z bonusowym DVD, które zawiera świetne, koncertowe wykonania "Letting Go", "Loser's Day Parade", "Swimming In Women" i "Leave A Light On".

Ocena: 7 / 10Łukasz Mińczykowski
entropia(at)poczta.onet.eu

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Mind Gate 'Spiral'
  Mind Gate 'Spiral'

"...Od razu ostrzegam że ich rozumienie terminu "przebojowość" różni się od wyobrażeń zwykłego człowieka na ten temat. W instrumentalnym "Falling Away" słychać jak bardzo rozwinęły się umiejętności poszczególnych muzyków od początku działalności. "Forever Alone" zakończony jest jarmarczną wstawką z francuskim tekstem co podkreśla eksperymentatorstwo i nieustanne dążenie zespołu do innowacji...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff