Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron


Neighbourhood

Neighbourhood to duet tworzony przez Grega Ganczewskiego oraz znanego z gry na instrumentach klawiszowych w grupie Naamah, Fabiana Szewczyka. Panowie proponują subtelną, elektroniczną muzykę o transowym zabarwieniu. Nie jest ona przeznaczona na taneczne maratony w rodzaju popularnego Tresora, bardziej nadaje się do chillout roomów. Do tej pory duet "wydał" epkę zatytułowaną "Sunset Bridge" którą należy traktować jako pokaz tego co muzycy zamierzają robić w przyszłości.

"Sunset Bridge" składa się z czterech utworów z których każdy może istnieć oddzielnie, razem jednak tworzą zwartą i spójną całość. "Dynia" wprowadza odpowiednio słuchacza do dźwięków zawartych na tym wydawnictwie. Na tle tanecznego podkładu wysuwają się smakowite pasaże melodyczne, które brzmią jak soundtrack do filmu science fiction. Co jakiś czas pojawiają się syntezatorowe solówki rodem z lat 70. "Dikolifiori Tc" jest odpoczynkiem po pierwszym nagraniu, który trwa nie bagatela 12 minut. Nie nuży ani na chwilę, a na dodatek depcze na odcisk tym, którzy uważają że długie utwory powinny przez cały czas prezentować inne metrum i tonację. Jeśli chodzi o zmiany tempa i nastroju, to najwięcej jest ich w "Cardamine". Muzycy balansują pomiędzy nostalgią a bardziej "zakręconymi" nastrojami. Co ciekawe korzenie utworu tkwią w chęci zaadoptowania "Learning To Live" Dream Theater do konwencji techno, co przerodziło się w improwizację, która została zwieńczona fragmentem będącym czymś w rodzaju wizytówki Neighbourhood, zawarto w nim bowiem całą gamę wpływów będących podstawą stylistyczną duetu. "Softimage" pełni podobną funkcję do "Dikolifiori Tc", odpoczynku po bardziej wzniosłych dźwiękach. Niektóre partie utworu mają z lekka "fusionowaty" charakter.

Dwa ewidentne "wymiatacze" i dwa łączniki pomiędzy kompozycjami, które w żadnym wypadku nie są zwykłymi wypełniaczami stanowią zrąb "Sunset Bridge", wydawnictwa, które wywołało spore zamieszanie w kręgach niezależnych. Członkowie projektu nie mają jednak zamiaru stać w miejscu i gdy tylko znajdą wolną chwilę komponują i nagrywają nową muzykę, cały czas zmieniając i ulepszając zarówno jej podłoże, jak i stylistyczny wydźwięk. W przygotowaniu do wydania jest singiel na którym mają znaleźć się dwa utwory: "Drop The Lie" i "E4U". Rozwijają one pomysły ze "Sunset Bridge", są jednak bardziej zwarte i atmosferyczne w nastroju. Niewątpliwym ich atutem jest mocniej niż w przypadku debiutu uwypuklona elektroniczna stopa co zagęszcza fakturę kompozycji. "Drop The Lie" może nieco kojarzyć się z twórczością Tangerine Dream, a "E4U" posiada taneczny feeling, ale - już uspokajam malkontentów, którzy na samą myśl że coś może być rytmiczne zgrzytają zębami - to naprawdę rusza i wciąga. Generalnie nowy materiał Neighbourhood jest bardzo udany i wróży spore szanse na sukces.

Jakby na drugim biegu, w opozycji do regularnych nagrań, Fabian i Greg przygotowali nagranie "Diffusion". Jest ono propozycją skrajnie ambientową, gdyż nie ma w nim żadnego rytmu, tylko dźwiękowe krajobrazy wysuwające się z keyboardów, przenoszące słuchacza w wyobraźni do obszarów industrialnych - opuszczonych budynków i fabryk z wielkimi kominami. Całość trwa 15 minut i jest to najmroczniejsza w dotychczasowym dorobku Neighbourhood kompozycja. Istnieje też krótsza wersja "Diffusion" z podtytułem "Fuse Mix".

Liczba pomysłów, wielowymiarowość utworów, chęć tworzenia oraz przede wszystkim miłość do muzyki gwarantują kontynuowanie współpracy obu muzyków pod szyldem Neighbourhood. W przygotowaniu są dalsze kompozycje, w których podobno mają pojawić się po raz pierwszy partie wokalne. Cokolwiek członkowie duetu stworzą, na pewno będzie zasługiwało na uwagę.

P.S.: Jeśli chcecie poznać materiał ze "Sunset Bridge", to epkę można pobrać ze strony www.neighbourhood.art.pl
Łukasz Mińczykowski
entropia(at)poczta.onet.eu

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Clan Of Xymox 'Farewell'
  Clan Of Xymox 'Farewell'

"...Pomimo tego, że płyta może przynieść spore rozczarowanie po pierwszym jej przesłuchaniu dla wymagającego "słuchacza", nie warto jej jednak wyrzucać do kąta, tylko uzbroić się w cierpliwość i odnaleźć w niej choćby jeden utwór, który pozwoli stwierdzić, że słuchanie jej jest pewnego rodzaju pozytywnym przeżyciem..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff