Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Evergrey "A Night To Remember" (2005)
(Inside Out)Band:
Tom S. Englund (vocals, guitars)
- Henrik Danhage (guitars, backing vocals)
- Michael Hakansson (bass)
- Rikard Zander (keyboards, backing vocals)
- Jonas Ekdahl (drums)

Livechoir:
- Tinna Karlsdotter
- Andy Engberg
- Karina Englund

Stringquartet:
Gothenburg Symphonic Orchestra:
- Lotte Lybeck (violin)
- Kirin Claesson (viola)
- Peter Svensson (cello)
- Nicola Varuvka (violin)

1. Intro
2. Blinded
3. End Of Your Days
4. More Than Ever
5. She Speaks To The Dead
7. Blackened Dawn
8. Waking Up Blind
9. As I Lie Here Bleeding
10. Mislead
11. Mark Of The Triangle
12. When The Wall Go Down
13. Harmless Wishes
14. Essence OF Conviction
15. Solitude Within
16. Nosferatu
17. Recreation Day
18. For Every Tear that Falls
19. Touch Of Blessing
20. The Masterplan

Evergrey, to zespół pochodzący ze szwedzkiego miasta Gothenburg. Panowie grają coś, co wielu nazywa mianem "Dark Progressive Metal". Zaistnieli na rynku muzycznym w 1998 wydając album pt. "The Dark Discovery". Potem przyszedł czas na "Solitude, Dominance, Tragedy" (1999), "In Search of Truth" (2001), "Recreation Day" (2003) i "The Inner Circle" (2004). Skład zespołu podczas jego rozwoju nieco się wymienił. Obecnie Evergrey tworzą: Tom S. Englund (voc, git), Henrik Danhage (git, back voc), Michael Hakansson (bas), Rikard Zander (key, back voc) i Jonas Ekdahl (perk). Warto nadmienić, że przez szeregi formacji przewinęli się jeszcze: Patrick Carlsson (perk), Dan Dronell (git), Daniel Nojd (bas), Will Chandra (key) i Sven Karlsson (key).

W maju 2005 na półkach ukazało się wydawnictwo koncertowe zatytułowane "A Night To Remember" (zarówno w audio, jak i na DVD). Całość została zarejestrowana w rodzinnym mieście zespołu 9 października 2004 roku w XIX-wiecznym Storan Theater. Ów koncert stanowi przejrzysty przekrój całej dotychczasowej twórczości artystycznej grupy. Produkt, bardzo ładnie wydany, zawiera dwa nośniki DVD. Pierwszy to prawie dwugodzinny zapis ów koncertu. Mamy tu do wyboru dwa standardy dźwiękowe (Stereo 2ch lub DTS 5ch), proste menu no i możliwość dobrania się do dowolnego utworu.

Start. Intro, w którym to widzimy przepiękny wystrój teatru, rozbawioną publikę i odsłaniającą się kurtynę. Po chwili słyszymy dźwięki utworu "Blinded". Zespół rozpoczął naprawdę mocnym kopem. Widać, że panowie dobrze się czują na scenie i dobrze się przy tym bawią. Skaczą, zarzucają włosami, grając przy tym bardzo technicznie. Takie charyzmatyczne zachowanie na scenie bardzo się udziela nie tylko publiczności, ale także widzowi przed telewizorem. :-) Bardzo mi tego brakowało na chociażby koncertach Dream Theater, gdzie muzycy zamiast bawić się z publiką, woleli stać nieruchomo, niczym drewniane wieszaki na płaszcze...

Ciekawym pomysłem było zaangażowanie chóru, w skład którego weszli: Tinna Karlsdotter, Andy Engberg i Karina Englund (ta ostatnia, jak nie trudno się domyśleć, to szanowna małżonka Toma). Oczywiście atrakcji jest dużo więcej. Na "When Walls Go Down" na scenie pojawia się czteroosobowa orkiestra smyczkowa w składzie: Lotte Lybeck (skrzypce), Kirin Claesson (altówka), Peter Svensson (wiolonczela), Nicola Varuvka (skrzypce). Orkiestra ta, pomimo ciężaru płynącego z gitar evergreyowych muzyków, stworzyła nastrojowy, poważny klimat przez sześć z dwudziestu utworów. Bardzo ciekawie wypadł też "Recreation Day", gdzie Jonas Ekdahl wstał zza swych beczek "tupiąc" w centralę, na co widownia reagowała w rytm tego tupania okrzykami "Hey! Hey! Hey!". Świadczy to o nadzwyczajnym kontakcie z publicznością! Na czas wykonania "For Every Tear That Falls" Karina Englund wychodzi z chóru i staje u boku męża, gdzie zostaje przywitana potężnymi oklaskami. Śliczna, nastrojowa, aczkolwiek nie pozbawiona ciężaru kompozycja, która zaśpiewana przez państwo Englund robi PIORUNUJĄCE WRAŻENIE!!!! Obaj wokaliści dysponują potężnymi aparatami głosowymi; Tom śpiewa ciepło, ale i momentami agresywnie, wręcz drapieżnie, a Karina dźwięcznie, również ciepło ale, i nie za wysoko. Doskonale się to wszysko uzupełnia! Koncertowe Wykonanie "A Touch Of Blessing" również przepełnione jest energią i charyzmą, muzycy bawią się i uprawiają headbanging, Rikard Zander, wczuwający się maksymalnie w swoją rolę, przyklęka na chwilę za klawiszami... Odniosłem jednak wrażenie, że Tom już troszkę się męczy podczas śpiewania. Usprawiedliwia go jednak fakt, że przez wszystkie dotychczasowe siedemnaście numerów przebrnął na najwyższym chyba możliwym poziomie. Muzycy zeszli ze sceny, ale oklaski i okrzyki "Hey! Hey! Evergrey!" nie pozwoliły długo zostać grupie za kulisami. Na bis wykonano "The Masterplan". Ten ostatni zryw po prostu URYWA WSZYSTKIE CZŁONKI!!! Na koniec Tom przedstawia chór, ekipę realizującą nagranie i oczywiście zespół. Realizuje jeszcze mały "konkurs", która strona na widowni głośniej wykrzyczy "THE MASTERPLAN!". Jeszcze szybkie wykonanie refrenu owego utworu, uścisk graby, tudzież przybicie "piąteczki" pierwszemu rzędowi widzów, rzut kilkoma kostkami i pałeczkami na pamiątkę, wielki ukłon i zejście ze sceny...

Podsumowując koncert - przemiłe zaskoczenie, zwłaszcza, że na tak samo zachwalanym koncercie grupy Pain Of Salvation nieco się zawiodłem (tzn. koncert ciekawy pod wieloma względami i warty obejrzenia, ale nieco przereklamowany). Realizacja na wysokim poziomie, 15 kamer filmujących zdarzenie, które na szczęście nie przełączały się za szybko, dzięki czemu można było popatrzeć na grających muzyków i stwierdzić, że to, co widzieliśmy (i co ważniejsze - słyszeliśmy) to oryginalny zapis, a nie studyjne upiększenia (jak to niestety miało miejsce w przypadku wydawnictwa koncertowego grupy Threshold). Wybrany repertuar powinien zadowolić chyba najbardziej wymagającego słuchacza. Wprawdzie zabrakło Evergreyowych wyciskaczy łez, jak np. "I'm sorry", czy "Faith Restored", jednak z uwagi na fakt, że to koncert, nie można było za bardzo "zasmucać". Wykonano jednak "Waking Up Blind", co poniekąd rekompensuje mi powyższy "brak". Oczywiście obraz nagrania jest ostry jak żyletam, a dźwięk czysty i selektywny. ACHA! Za reżyserię odpowiadał Patric Ullaeus, znany ze współpracy z takimi kapelami, jak Dimmu Borgir, Children Of Bodom, Dream Evil, In Flames, Lacuna Coil, Mnemic, Terra Incognito, Tiamat, Within Temptation i wieloma innymi.

Zaglądając do pudełka znajdujemy drugą płytę. Są na niej dodatki w postaci materiałów zza sceny (backstages), wywiadów z całym zespołem i z każdym jego członkiem z osobna, wiele fotek, nagrań demo, fragmentów koncertów z całego okresu działalności formacji (w tym i z Polski), oraz sześć teledysków (które można ściągnąć z oficjalnej strony zespołu http://www.evergrey.net). W sumie - ponad 6 godzin bonusowego materiału.

Ocena: 8.5 / 10Piotr Grugel

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Arcana '...The Last Embrace'
  Arcana '...The Last Embrace'

"...Instrumentarium, linie melodyczne, drobne smaczki i przede wszystkim wokale zlewają się w jedno, całą krystaliczność i selektywność szlag trafia. Najgorszy efekt jest jednak w przypadku wokali...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff