Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Opeth "Ghost reveries" (2005)
(Roadrunner Records)Mikaël Äkerfeldt
Peter Lindgren
Martin Lopez
Martin Mendez
Per Wiberg

1. Ghost Of Perdition
2. The Baying Of The Hounds
3. Beneath The Mire
4. Atonement
5. Reverie/Harlequin Forest
6. Hours Of Wealth
7. The Grand Conjuration
8. Isolation Years

Po dość udanej próbie oddzielenia ociekającego krwią mięcha (płyta "Deliverance") od cukierkowych wegetariańskich kotletów ("Damnation") zespół Opeth znów wleciał z impetem do kuchni i zaserwował nam kawałek smacznego dania. A jako, że dietetycy zalecają jedzenie dużej ilości zup, panowie postanowili zadbać o nasze zdrowie poprzez powrót do starego pomysłu mieszania w garnku wszystkiego, co mają pod ręką. Dostajemy więc na talerzu świeżutkiego, lecz sprawdzonego kotleta z Opetha, co przy żałosnych próbach zmiany stylu przez większość "kultowych" zespołów staje się cnotą samą w sobie.

Jeśli powie się, iż "Ghost reveries" brzmi jak stary dobry Opeth, powinno wystarczyć to za wszelki komentarz. Konwencja wciąż opiera się na monologicznym dialogu pacjenta z rakiem krtani ze swoim laryngologiem. I tu wokalista Mikael Akerfeldt po raz kolejny pokazuje pełnię swoich niebanalnych umiejętności. Jego melodyjny growl powinien służyć za punkt wyjścia do badania nowych ścieżek w ultrasonografii, natomiast łagodny śpiew sprawdziłby się nawet w chórze reprezentacyjnym Koła Gospodyń Wiejskich z Przekolna. Nie znam dokładnych statystyk mówiących o tym, ile procent mężczyzn zmieniło swoją orientację seksualną po płycie "Damnation", jednak musi być ona niemała. Mnie powstrzymały m.in. wąsy pana Mikaela.

W warstwie muzycznej nie ma także rewolucyjnych zmian - tempo raz przyspiesza jak po zażyciu środka na przeczyszczenie, by następnie spaść gwałtownie jak Boeingi w Nowym Jorku. Jedyną nowością, zresztą bardzo udaną, jest pojawienie się organów, klawiszy oraz lekko zabarwionych elektronicznie dźwięków w tle, co powoduje, iż na chwilę zapominamy o tym, że już niedługo prezydentem Polski zostać może Lech Kaczyński. Ogólnego wrażenia nie psują nawet solówki, grane spokojnie i z umiarem. Pokazuje to, iż gitarzyści Opeth w przeciwieństwie do większości znanych mi muzyków nie uważają wyżywania się na gitarze za jedyny sposób na zlikwidowanie nieprzyjemnego uczucia uwierania skórzanych stringów w gaciach.

Zadziwiające jest to, że choć zespół od zawsze gra muzykę pozornie taką samą, ciągle się rozwija. Na "Ghost reveries" pojawiają się melodie, o które nikt wcześniej nie posądzałby Opeth, jak np. lekko z arabska brzmiący motyw przewodni "Beneath the mire". W "Atonement" z kolei piękne partie fortepianu sprawiają, że nawet miłośnik Cannibal Corpse ma ochotę przebrać swą niezmienianą od roku podkoszulkę na dwurzędowy garnitur i pójść na Festiwal Chopinowski z udziałem Stasia Drzewieckiego. Natomiast w najlepszym na płycie "Reverie / harleqiun forest" atmosfera zmienia się jak na pokładzie okrętu podwodnego Kursk - od rzeźniczego początku przez spokojny, melodyjny środek aż do agonii na końcu. I za to właśnie wszystkie dzieci z zespołem ADHD kochają Opeth!

Cieszy fakt, iż w przeciągu kilku ostatnich lat chociaż na jednym zespole się nie zawiodłem, bo "Ghost reveries" to jeśli nie najlepsza, to na pewno jedna z najlepszych płyt zespołu. Choć oczywiście nie wszystkim się ona spodoba - dla dekjurowo-depeszowych słuchaczy będzie za ciężka ("czemu ten pan tak wrzeszczy? Czy to przez ból istnienia?"), nie "zrozumią" jej także zapewne całe zastępy najlepszego pokolenia deathmetalowców, czyli uczniowie gimnazjum ("eee… pedalskie…"). Moim skromnym zdaniem Opeth powinien wejść we współpracę z jedną z sieci marketów. Bo to po prostu muzyka nie dla idiotów.

P.S. Poza tym wydałem na tą płytę prawie 60 zł. Więc, kurde, nie mogła być zła!

Ocena: 9 / 10Tomasz "Trollking" Zdulski
trollking(at)interia.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 12


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Porcupine Tree 'Recordings'
  Porcupine Tree 'Recordings'

"...Płyta jak się całkiem niedawno okazało pożegnalna dla nowej/starej wytwórni PT. No, wprawdzie jeszcze ukażą się jakieś przekrojowe kompilacje, ale to już nie to. "Recordings" to też składanka, ale jest w niej coś wyjątkowego...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff