Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron


Archiwum mrocznych dźwięków cz. 2: Biko - Człowiek nie żyje

"Wrzesień 77
Port Elizabeth, pogoda w porządku
to był zwykły interes
w policyjnym pokoju 619
O Biko, dlatego Biko
Człowiek nie żyje"


Steven Bantu Biko jechał do Kapsztadu. Miał tam przemawiać do zgromadzenia studentów. Nie dotarł jednak na miejsce. Zatrzymany przez policję, trafił na przesłuchanie. Dotkliwie pobity, z uszkodzeniem mózgu, został przetransportowany do szpitala odległego o tysiąc kilometrów. Zmarł w celi 12 września 1977 roku. Miał 30 lat.

Władze RPA miały go na oku prawie od początku lat siedemdziesiątych. Steven Biko walczył o wolność i o prawa człowieka. Jako założyciel Organizacji Studentów Południowej Afryki i czołowa postać Ruchu Na Rzecz Świadomości Narodowej Murzynów Południowoafrykańskich był niebezpieczny dla apartheidu. Władze nałożyły na niego areszt domowy. Nie mógł przebywać w tym samym pomieszczeniu z więcej niż jedną osobą. Był więźniem we własnym kraju.

"Kiedy próbuję spać w nocy
mogę tylko krwawo śnić
zewnętrzny świat jest czarny i biały
wszystko w kolorze śmierci
O Biko, dlatego Biko
Człowiek nie żyje"


Peter Gabriel, brytyjski muzyk, jako jeden z nielicznych artystów zabrał głos w sprawie morderstwa czarnoskórego działacza. Na jego trzecią solową płytę trafiła kompozycja zatytułowana "Biko", oddająca hołd Stevenowi i upamiętniająca wydarzenia 1977 roku.

Utwór ukazał się w roku 1980, kiedy Gabriel poszukiwał nowych terytoriów muzycznych, po których mógłby się poruszać. Pomysł nagrania utworu - hołdu "Biko", zbiegł się z zainteresowaniem artysty afrykańskimi rytmami. Gabriel zaczynał już wtedy pracę nad utworami od wymyślania podkładu rytmicznego, co miało duży wpływ na ostateczny kształt "Biko". Olbrzymie znaczenie ma początek i zakończenie piosenki. Gabriel wykorzystał tam prawdziwe śpiewy żałobne, nagrane na pogrzebie Stevena Bantu. Szkieletem kompozycji jest oczywiście wyraźny, prosty, afrykański rytm.

Utwór od początku stał się jednym z najwznioślejszych i najbardziej wzruszających momentów koncertów. Cały dochód ze sprzedaży singla "Biko" wokalista podarował Ruchowi Na Rzecz Świadomości Narodowej Azanii, organizacji założonej przez Stevena, tuż przed śmiercią.

To był początek działalności charytatywnej Gabriela. Niedługo potem muzyk zaczął wspierać Amnesty International. Uczestniczył w trasie "Conspiracy Of Hope" zorganizowanej przez Amnesty w 1986 roku, a jego "Biko" był duszą całego przedsięwzięcia. Obok Petera na scenie występowali U2, Sting, Dire Straits i kilku innych artystów. "Conspiracy Of Hope" spełniła swoje zadania z nawiązką. Amnesty International zarobiło prawie trzy miliony dolarów, pozyskało czterdzieści tysięcy nowych członków i nawet udało się uwolnić dwóch "więźniów sumienia".

Po jednym z koncertów tamtej trasy, do Gabriela podszedł mieszkaniec Republiki Południowej Afryki, współwięzień Stevena Biko. Uścisnął wokaliście rękę i ze łzami w oczach powiedział "Nie wiedziałem, że są ludzie, których to obchodzi"...

"Możesz zdmuchnąć świeczkę
ale nie ugasisz ognia
Jeśli choć na chwilę ukaże się płomień
Wiatr roznieci go mocniej
O Biko, dlatego Biko
Człowiek nie żyje"


"Biko" to bez wątpienia podniosły song, o wyraźnym polityczno - społecznym tle. Tekst mówi o niesprawiedliwej śmierci, zapewnia, że sprawiedliwość i wolność, i tak zwyciężą. Jednak celem tych słów nie jest uniwersalność. Są jednoznacznym hołdem dla Biko. W pierwszej zwrotce pojawiają się, data i miejsce jego śmierci, a w refrenie kilkakrotnie wybrzmiewa nazwisko południowo-afrykańskiego działacza. Pod koniec Gabriel śpiewa słowa "I oczy świata patrzą teraz", słowa pewnie bardzo ważne dla Stevena Biko. Gdyby żył, ucieszyłby się wówczas, że oczy świata zwróciły się znów, na parę chwilę w stronę Afryki i walki z apartheidem.

Peter Gabriel, jak twierdzą jego znajomi, jest osobą lubiącą zadręczać się wątpliwościami. Pewnie dlatego wokalistę dopadły niepokojące myśli, którymi kilkakrotnie dzielił się z przyjaciółmi. Przyczyną rozterek było to, czy aby na pewno skomponował i nagrał "Biko" zupełnie bezinteresownie. Czy do końca powodem powstania tej piosenki, były tylko emocje związane z bestialskim, politycznym morderstwem? Nawet jeśli Peter Gabriel chciał tym nagraniem wyrobić sobie markę i wpłynąć korzystnie na image, to i tak, moim zdaniem, jego postawa jest godna podziwu i naśladowania.

Wydaje mi się, że Gabrielowi podczas pisania tego utworu, towarzyszyło poczucie straty. Odcinając się od spraw politycznych i od całego problemu apartheidu, Gabriel chyba przede wszystkim uważał, że świat został okradziony z wartościowej jednostki: "Myślę że Biko był przede wszystkim świetnym przywódcą młodzieży i że gdyby żył, pewnie stałby się bohaterem dla młodych ludzi na całym świecie, a nie tylko liderem murzynów południowej Afryki (...) Gdy czyta się to, co pisał, odnosi się wrażenie, że był on pod wieloma względami zdolnym, rozsądnym i spostrzegawczym przywódcą".

Kompozycja "Biko" podczas koncertów Gabriela pojawia się już sporadycznie. Sytuacja w Afryce w ciągu tych dwudziestu lat zmieniła się już dosyć mocno. Jednak dobrze, że historia Stevena Bantu została zapisana także w nutach, bo ważne jest, aby jak najwięcej ludzi wiedziało i pamiętało o tym, co się wydarzyło. "Kto nie zna historii skazany jest na jej powtarzanie"...

Cytaty zaczerpnięte z książki "Misterny Świat" Spencera Brighta
Maurycy Nowakowski

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Alcian Blue 'Alcian Blue'
  Alcian Blue 'Alcian Blue'

"...gitarowe, przestrzenne warstwy, z mnóstwem pogłosów, nakładanymi echami, za charakterystyczną "gejzerową" mgiełką. To chłodne zimnofalowe klawisze, budujące kolejne ściany dźwięku, to schowany nieco rozmyty, choć o głębokiej barwie, wokal, śpiewający z senną, robotyczną manierą kolejne wersy. Do tego dołożyć należy porywającą rytmikę i motorykę. Automat perkusyjny (tak, tak!), nie dość, że w ogóle nie drażni, to jeszcze wypełnia wydawnictwo lodowatą, odhumanizowaną aurą...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff