Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Biosphere "Dropsonde" (2005)
(Touch)All tracks written and performed by Geir Jenssen

A1. Birds Fly by Flapping Their Wings
A2. Fall in, Fall out
A3. Daphnis 26
B1. Altostratus
B2. Sherbrooke
B3. In the Shape of a Flute

Geir Jenssen uchodzi za specjalistę od "arktycznego ambientu", mimo iż od kilku już lat stara się konsekwentnie odchodzić od tej etykietki. Ot, potęga schematu. Po zeszłorocznym, bardzo eksperymentatorskim i hermetycznym albumie "Autour de la Lune", Jenssen daje o sobie znać ponowną zmianą kierunku dźwiękowych poszukiwań.

"Dropsonde", który jak dotychczas ukazał się wyłącznie w formie winylowego krążka, to zaskakująca fuzja jazzowych synkopowanych linii perkusyjnych, wsamplowanych pomiędzy syntezatorowe pętle o krótkim przebiegu, subtelne uderzenia basu i rozsiane fragmenty melodii. Zastosowanie zapętlonych dźwiękowych fragmentów nie jest w twórczości Biosphere rzadkością, lecz od wydania płyty "Shenzou", w której do budowy poszczególnych utworów zostały wykorzystane fragmenty kompozycji Debussy'ego, można zaobserwować wyraźne skrócenie długości pętli. Sprawiać by to mogło wrażenie pewnej mechaniczności czy maszynowości podkładów, jednak zastosowanie brzmień żywych składów perkusyjnych o bardzo żywiołowej motoryce zręcznie tę niedogodność niweluje. Dzięki temu muzyka zamieszczona na "Dropsonde" wyraźnie zyskuje na świeżości i oryginalności, a rozsiane tu i ówdzie zręby melodii, czasem wybrzmiewające niezależnie gdzieś w tle, czasem wsparte na rytmie prowadzącym całość, skutecznie wzmacniają ten efekt. Z ulubionych momentów na krążku muszę wymienić przynajmniej "Birds Fly by Flapping Their Wings" (strona pierwsza, utwór pierwszy;), w którym najwyraźniej wyczuwalne jest współbrzmienie podkładu z żywą perkusją, takiego front-endu z samplowanych pętli z falującą lekko w tle syntezatorową melodią. Kończący stronę pierwszą "Daphnis 26" charakteryzuje się z kolei dość wolną linią perkusyjną i śladowymi pierwiastkami melodii, wsparte jest natomiast bardzo nisko schodzącymi tąpnięciami basu. W zamykającym całość "In the Shape of a Flute" oprócz sampli perkusji wyraźnie słychać też dźwięki fletu i/lub klarnetu, które dodatkowo ubarwiają tę żywiołową kompozycję, cieszy również ciepłe "średnicowe" brzmienie, zdecydowanie przyjemniejsze dla ucha (w przeciwieństwie do np. "Sherbrooke", którego migotliwe soprany niezawodnie wywołują u mnie stan lekkiej irytacji). Na deser zostawiam kroplę kojącej nostalgii w tym oceanie rozbieganych jazzowych rytmów, a mianowicie utwór "Altostratus", którego głęboki basowy puls i melodia wprowadzająca w trans przywołują na myśl najwspanialsze momenty klasycznego już "Patashnika" i czasów kiedy spektakularne piękno dźwięków Biosphere kryło w sobie jakąś niewypowiedzianą grozę.

Jenssen proponuje tu pomysłowe i odświeżające połączenie dźwiękowych elementów estetyki ambientowej, czy też szerzej, elektronicznej z naturalnymi dźwiękami prawdziwych jazzowych werbli i talerzy. W tym też upatruję powodów decyzji o premierze tego materiału w formie analogowej, to w bezsprzecznie pozytywny sposób wpływa na głębię i przestrzeń brzmienia nie tylko instrumentów żywych, ale też całego spektrum zastosowanej palety dźwiękowej. Nieszczęśliwi posiadacze odtwarzaczy kompaktowych będą musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż wydanie cyfrowej wersji albumu zaplanowano na rok 2006.

Ocena: 7.5 / 10Leszek Żabiński
lzabinski(at)zanet.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 1


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
New Order 'Waiting For The Sirens' Call'
  New Order 'Waiting For The Sirens' Call'

"...po śmierci Curtisa, pozostali członkowie bandu mieli wystarczająco dużo jaj i samozaparcia by zmienić nazwę zespołu i skręcić w inną muzyczną stronę (choć jak wiadomo na pierwszej płycie pod nowym szyldem byli jeszcze trochę zagubieni). Zrobili to bowiem w chwili gdy nazwa Joy Division była na ustach wszystkich i mogli już tylko odcinać kupony od jej sławy. Ale postawili na New Order (dobrze, że jednak upadł pomysł zmiany nazwy na New Division). Myślę, że pokazali też tym samym, że mają należyty szacunek nie tylko do słuchaczy i fanów JD, ale i do samego nieżyjącego kolegi...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff