Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron


Archiwum mrocznych dźwięków cz. 6: Dziewczyna z Holloway

"w głębokiej ciemności
najsłabsze światełko świeci jaskrawie"


Pod dźwiękami jednej z ładniejszych ballad z repertuaru Marillion kryje się jedna z najdziwniejszych historii związanych z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości. "Holloway Girl" to porywająca melodia płynąca z idealnej harmonii gitarowo klawiszowej i podniosły, pełen emocji wokal, które balansują miedzy rockiem, a brytyjskim folkiem. Steve Hogarth, na tle przepełnionej wiarą muzyki wyśpiewuje tekst, którego znaczenie przenosi słuchacza w sam środek prawdziwych wydarzeń. "Holloway Girl" dotyka ważnego, a nieczęsto poruszanego w piosenkach problemu, i odnosi się przy tym do niezwykłej, pełnej niejasności, historii kobiety o nazwisku Judith Ward. Jej smutna opowieść, kładzie się cieniem na brytyjskim wymiarze sprawiedliwości.

Według wokalisty Marillion, w więzieniach często znajdują się osoby, które powinny przebywać raczej w szpitalach dla umysłowo chorych. Muzyk pierwszy raz zetknął się z tym problemem oglądając film dokumentalny pokazujący życie więźniarek od strony celi.

Tytułowe Holloway, to więzienie o zaostrzonym rygorze, miejsce dla najniebezpieczniejszych kobiet w Wielkiej Brytanii. Hogarth będąc jeszcze członkiem swojego poprzedniego zespołu miewał próby niedaleko Holloway. Ziarenko zainteresowania zostało wówczas zasiane, a początkowa fascynacja tym miejscem znalazła ujście kilka lat później.

Powstała w 1989 roku piosenka "Holloway Girl" przede wszystkim odnosi się do wspomnianej wyżej Judith Ward, posądzonej o współpracę z IRA. Brytyjka odbyła karę więzienia za uczestnictwo w zamachu na autobus, w którym zginęło dwanaście osób.

"więc trzymaj się i wierz
bądź kim byłaś przedtem"


Judith Ward przyszła na świat w Stockport w 1949 roku. W wieku siedemnastu lat przeniosła się do Dundalk, irlandzkiego miasta leżącego niedaleko granicy północno irlandzkiej. Od tamtej pory trudno jej było usiedzieć na miejscu. Krążyła między Anglią i Irlandią. Na początku lat siedemdziesiątych wstąpiła do WRAC (Women's Royal Army Corps) wojskowego oddziału dla kobiet. Problemy Judith zaczęły się w momencie, kiedy z niewiadomych powodów opuściła ona bez zezwolenia jeden z obozów WRAC. Mimo, że absencja nie trwała długo i Judith sama zgłosiła się na policję, przełożeni nie oszczędzili jej wielogodzinnych przesłuchań. Jej częste podróże do Irlandii i liczne znajomości zwróciły uwagę władz, która od tamtej pory miała ją na oku.

"autodestrukcja jest dla ciebie łatwa
wiemy na co się stać"


W pierwszej połowie 1974 roku doszło do kilku zamachów bombowych na terenie Anglii, za które odpowiedzialność ponosiła IRA. Niektóre obyły się bez ofiar śmiertelnych, ale jeden z nich zebrał dość obfite żniwo. Brytyjczycy domagali się odnalezienia i ukarania winnych, a policja zaczęła szukać kozłów ofiarnych. Judith Ward napatoczyła się w najlepszym momencie, a co najdziwniejsze sama przyznała się do winy i na wiele lat trafiła do więzienia.

"pewnego dnia wolność otworzy twoje drzwi"

Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych sprawa ponownie odżyła. Judith Ward coraz głośniej zaczęła domagać się apelacji, twierdząc, że jest niewinna. Niedługo potem na światło dzienne zaczęły wychodzić niedociągnięcia pierwszego procesu. Okazało się, że główne dowody obciążające Judith, w tym ślady nitrogliceryny na rękach skazanej, były mocno naciągane, a co najważniejsze zatajono chorobę umysłową kobiety! Badania psychiatryczne wykazały, że Judith ma skłonność do konfabulacji, czyli opowiadania nieprawdziwych wydarzeń wypełniając nimi luki w pamięci. W przypadku osób umysłowo chorych konfabulowaniu towarzyszy pełna wiara w zmyślane historie.

Ponowna rozprawa odbyła się w 1992 roku (trzy lata po nagraniu "Holloway Girl") i wyrok na Judith Ward został unieważniony. Niewinna kobieta spędziła za kratami osiemnaście lat...

Steve Hogarth wyśpiewując w 1989 roku słowa "so hold on, believe on/ be who you were before" (więc trzymaj się i wierz, bądź kim byłaś przedtem) przepowiedział lepszą przyszłość Judith. Opowiadając o tej kompozycji zaznaczał, że "Holloway Girl" mimo smutnej historii, jaka jej towarzyszy ma przede wszystkim nieść nadzieję. Słuchając piosenki trudno oprzeć się wrażeniu, że Marillion osiągnął zamierzony cel, bo mimo prostej, folkującej melodii, dźwięki są podniosłe, pełne dumy i wspomnianej przez Hogartha nadziei.

Judith Ward po euforii towarzyszącej jej wyjściu na wolność powróciła do normalnego życia, napisała autobiografię i zaangażowała się w kampanię dla spraw jeńców. Będąc ofiarą wymiaru sprawiedliwości podjęła walkę o to, żeby pomyłki, jak ta która odebrała jej wolność, zdarzały się jak najrzadziej.
Maurycy Nowakowski

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
David Bowie 'Lodger'
  David Bowie 'Lodger'

"...Pierwszy powstał pod wrażeniem wizyty w londyńskim klubie Billy's dla homoseksualistów i stanowi połączenie chwytliwej melodii z ostrymi partiami gitar, a drugi charakteryzuje pełen wzniosłości ale nie do przesady nastrój. Kryje się też w nim charakterystyczna dla nagrań Bowiego mistyczność. Także "Red Money" z wyśmienicie zaaranżowaną patią gitary basowej i pozostałymi instrumentami tworzącymi tło dla pełnego werwy wokalu Davida nie można nic zarzucić...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff