Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Division by Zero "Out of Body Experience" EP (2005)
(Self-release)Sławek "5ht" Wierny - vocals
Mariusz "Rogol" Prętkiewicz - drums
Michał "Michael" Wieczorek - bass
Patryk "Spectre" Kumór - keyboards
Leszek "Lechu" Trela - guitars

1. To Initiate
2. Trying to Understand
3. More than Much
4. Arachion
5. Solution

Podróż poza ciało. Doświadczenie, które intryguje chyba każdego śmiertelnika. Wyprawa w nieznane zakamarki jaźni, do świata poza naszym światem, być może tam, skąd nie ma już powrotu i to od nas samych zależy, do której części tego świata trafimy...

I właśnie o tym opowiada ostatnia płyta zespołu Division by Zero. Album otwiera utwór "To Initiate" stanowiący swoiste wprowadzenie, ukazując sylwetkę bohatera opowieści (choć o wielu faktach na jego temat dowiadujemy się z treści kolejnych utworów). Nie jest to ciekawa osoba, człowiek, który popadł w chorobę psychiczną i dopuścił się niejednego zabójstwa. Jego sumienie (w spersonifikowanej formie) zabiera go w podróż po trzech światach: Piekle, Niebie i Czyśćcu, ukazując w symboliczny sposób czekające go alternatywy. "Trying to Understand" to wizja piekła. Poczucie samotności, dezorientacji, odrzucenia przez społeczeństwo i niemożliwość nawiązania nowych relacji są źródłem przeogromnych męczarni. Napiętrzający się przez lata gniew, liczne anomalie i fobie posuwają człowieka do popełniania zbrodni, które w jego chorym mniemaniu leczą go i dają szansę powrotu do "rzeczywistości" i odnalezienia spokoju. Zatem kolejnym światem jest niebo, ukazane w "More than Much". Miejsce znane z dzieciństwa, tętniące emocjami, i mieniące się zielenią. Obecność ukochanej osoby dopełnia poczucie szczęścia i chęć do życia. Jednak popełnione zbrodnie ciążą i nie pozwolą zaznać niebiańskiego spokoju. Toteż podróż przenosi się do czyśćca (utwór "Arachion"). Jest to kulminacyjny punkt podróży, ponieważ czyściec jest miejscem zawieszonym gdzieś między piekłem a niebem, z którego nie ma wyjścia w żadną ze stron. Bohater zaznał już cierpienia w potępieniu, ale i zasmakował zbawienia i tylko jego zapragnął. Nie istnieje drugie miejsce, czy nagroda pocieszenia (tytułowy Arachion to starożytny zapaśnik, za życia, którego było się albo wychwalanym zwycięzcom, albo nic nie znaczącym przegranym), toteż śmierć jest lepszym rozwiązaniem, niż zgoda na cokolwiek innego niż zbawienie. Toteż piąty, instrumentalny utwór pt. "Solution" będący dopełnieniem poprzedniego, obrazuje agonię człowieka, stanowiącą ucieczkę z czyśćca, do... ...no właśnie, dokąd??...

Takie pojęcia, jak niebo czy piekło, to nie miejsca, a stany ducha. Stany, do których może doprowadzić nas nasze własne sumienie, w zależności od tego, jak w życiu postępujemy.

Muzycznie, płyta mimo że krótka (trochę ponad 15 minut), jest bardzo zróżnicowana kompozycyjnie i nie pozwala się nudzić. Nastrojowe, wprowadzające w tematykę intro, następnie ciężka wizja piekła, balladka traktująca o niebie, czadowy obrazek czyśćca i szalone, szybkie "zejście"... Muzycy, to bezapelacyjnie znakomici instrumentaliści, wiedzący do czego służą gitary, bębny, klawisze i mikrofony. Nic w tym dziwnego, członkowie formacji Division by Zero udzielają się też w innych zespołach (KAT, Darzmat, Grzegorz Kupczyk i Kruk i wiele innych w przeszłości), mają doświadczenie i dobry warsztat!

Przejdźmy teraz do tematów bardziej przyziemnych. Płyta nie została wydana przez żaden label, jest to self-release, który można nabyć na oficjalnej stronie zespołu http://www.divisionbyzero.pl. Band przygotował jednak niespodziankę, czadowy utwór "Arachion", przedstawiający kulminacyjną "scenę" w czyśćcu, jest do ściągnięcia w całości tutaj. Druga niespodzianka, to krótka prezentacja zamieszczona na płycie, wprowadzająca w koncept albumu oraz pamiątkowy materiał wideo z pracy w studio nagrań nad ową płytą.

"Out of Body Experience" to płyta, która lirycznie zmusza do przemyśleń nad własnym postępowaniem, muzycznie zaś pozwala wierzyć, że era muzyki okołoprogresywnej w naszym kraju dopiero rozkwita. Każdemu słuchaczowi OoBE życzę wielu refleksji, zaś zespołowi - wielu sukcesów na scenie, nie tylko polskiej!

Ocena: 8 / 10Piotr Grugel

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Piano Magic 'Disaffected'
  Piano Magic 'Disaffected'

"...gitarowy wybuch w drugiej części utworu z nawarstwionymi gitarowymi ścianami to z kolei smakowity ukłon w stronę najlepszych shoegazerowych tradycji. Doskonały początek, ale później jest jeszcze lepiej. "Love & Music" to bowiem chyba jedno z najlepszych nagrań w historii formacji. Porywająca melodia, mistrzowskie połączenie elektroniki i drapieżnych gitar (i znów te cudowne gazerowe erupcje gitarowych ścian), każą pochylić czoło. A co ciekawe, utwór ten jest chyba najpogodniejszym na albumie. Pulsuje on sobie takim niewymuszonym rytmem i można go słuchać wciąż na nowo. Jak dla mnie - nagranie roku 2005 bez dwóch zdań!..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff