Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Katatonia "The great cold distance" (2006)
(Peaceville)Jonas Renske - wokal/gitara
Anders Nyström - gitara/klawisze
Fred Norrman - gitara
Mattias Norrman - bas
Daniel Liljekvist - perkusja

1. Leaders
2. Deliberation
3. Soil's song
4. My Twin
5. Consternation
6. Follower
7. Rusted
8.I ncrease
9. July
10. In the white
11. The itch
12. Journey through pressure

Przyznam szczerze - do Katatonii zawsze miałem stosunek przerywany. Zawsze kojarzyła mi się z mniej udanym klonem Anathemy, dojrzewającym zresztą z tą samą prędkością i intensywnością. A jako, że na temat bliźniactwa od jakiegoś czasu zdanie mam wyrobione - bez specjalnego entuzjazmu zabrałem się za przesłuchiwanie nowego albumu zespołu. No i… zawiodłem się. Pozytwnie. Bo "Great cold distance" - jestem tego pewien jak tego, że Lenin wciąż żyje wśród nas - będzie pretendował do metalowej płyty roku. Natomiast ja osobiście do jedynych zapamiętanych na dłużej piosenek Katatonii - "Criminals" i "Ghost of the sun" (zapewne dlatego, że oprócz zgrabnych melodii w uszy rzucały się tak miłe dla ucha "fucki") dodałem już kilka nowych, z którymi na dzień dzisiejszy nie mógłby konkurować nawet wspólny undergroundowy projekt Ich Troje i Fasolek.

Ta płyta wciąga. Nie da się jej wysłuchać jeden jedyny raz, choćby z tego prostego powodu, że osoby, które takiej muzyki nie trawią wyłączą ją po usłyszeniu pierwszych dźwięków. Z kolei odbiorcy bardziej wyrobieni wszystkie smaczki odnajdą dopiero, gdy krążek w odtwarzaczu zamieni się w kawałek porysowanej, stopionej materii o walorach estetycznych porównywalnych do posłanki Beger w trakcie największej aktywności kurwików. Zaręczam, iż wszystkim, którzy ośmielą się włączyć nową Katatonię co najmniej kilka razy, śmiało można będzie na mózgu wytatuować jeden wielki napis: "The great cold distance". Ja już taki mam, co przyprawia mnie o dumę niewyobrażalną.

Ta płyta zasmuca. Przynajmniej osoby, które są do tego zdolne. I choć mi osobiście tego typu stany psychiczne są bliskie jak Kazimierze Szczuce chęć ugotowania obiadu mężczyźnie, jestem w stanie wyobrazić sobie reakcję neurotycznej części naszego społeczeństwa. Głos Jonasa Renske nigdy co prawda nie nadawał się do chórków w Bayer Full, a teraz jego dołujący tembr na "The great cold distance" spotęgowany został dodatkowo przez niespotykany od dawna ciężar muzyki. Rewolucji w muzyce żadnej nie ma - w dalszym ciągu zespół wiosłuje na dwóch gitarach i basie, waląc w perkusję i wspomagając się majaczącymi w tle klawiszami. Schemat wciąż jest teoretycznie prosty - dość szybkie, urywane riffy połączone z zamierzonym chaosem w zwrotkach i kulminacyjne zwolnienie w refrenie. Choć często zdarza się dokładnie odwrotnie. I o dziwo to nie nudzi, bo choć utwory są do siebie dość podobne i tworzą zamierzoną całość, to każdy z nich słuchany osobno jest potencjalnym przebojem. Oczywiście dla części naszego społeczeństwa, któremu bliższe jest posługiwanie się mózgiem niż baseballebem. Przy tym spory kawałek mroku pozwala sądzić, że jeśli jakiś ambitny reżyser chciałby kiedyś nakręcić film o psychologicznych aspektach wypruwania komuś żywcem flaków, muzyka z tego albumu podkreśliłaby na pewno jego kulminacyjny moment.

Ta płyta to hurtownia przebojów. Przez całe 52 minuty ciężko znaleźć dźwięk czy melodię słabą lub nieprzemyślaną. Wokal współgra z muzyką, ciężką jak proces myślowy przeciętnej pracownicy spożywczaka, a ja po raz pierwszy jestem całkowicie przekonany do umiejętności używania instrumentu głosowego przez pana Renske. Gdy trzeba zaszepcze, gdy trzeba ryknie, a nawet w razie potrzeby słodko zagrowluje, co już od dawna nie zdarzało się Katatonii. Dwa stuprocentowe hiciory z tej płyty to: "My twin" z rewelacyjnym refrenem oraz "In the white", balladka, przy której mogłoby nawet spaść trochę łupieżu z beretów słuchaczek Radia Maryja. Zresztą, co tu dużo mówić, reszta utworów nie pozostaje dużo w tyle ("July", "Deliberation").

Nigdy nie sądziłem, że to napiszę - Katatonia pobiła na głowę mojego dotychczasowego faworyta w klasyfikacji zespołów z cyklu "znajdź choć jedną różnicę, dzięki której można odróżnić jedną grupę od drugiej". Płyta jest dojrzała, melodyjna, zarazem ostra i łagodna jak 60-letni pacyfista. Jeśli nie pojawi się znacząca konkurencja (ciekawy jestem odpowiedzi w/w zespołu), w ciemno stawiam "The great cold distance" na podium najlepszej płyty Roku Pańskiego i Diabelskiego 2006. A na razie ścierając kolejną rysę z płyty wracam do słuchania "The great cold distance".

Ocena: 9.5 / 10Tomasz "Trollking" Zdulski
trollking(at)interia.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 8


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Riverside '02 Panic Room' (singel)
  Riverside '02 Panic Room' (singel)

"...Ten ponad sześciominutowy utwór instrumentalny zawiera kilka flojdowych smaczków - riff wyjęty z "Shine On You Crazy Diamond" i dźwięk gitary jakby zapożyczony z "Don' t Leave Me Now" (album "The Wall"). Nawiązania są tak wyraźne, że trochę dziwi brak stosownej adnotacji. ..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff