Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Clan Of Xymox "Notes From The Underground" (2001)
(Metropolis)01. Innocent
02. I Want You Now
03. Internal Darkness
04. At Your Mercy
05. Anguish
06. Number One
07. Into Her Web
08. The Bitter Sweet
09. Liberty
10. Something Wrong
11. Mysterium
12. The Same Dream

Jakoś tak bez większego echa przeszła u nas najnowsza płyta holenderskiego zespołu Clan Of Xymox. Chociaż może trochę przesadzam, gdyż nie tak dawno w radiowej "Trójce" niejaki Stelmi wyemitował cały ten album, a to w naszych warunkach jest już i tak nie lada wydarzenie. Oczywiście, nie muszę chyba dodawać, że do emisji owej doszło jeszcze przed feralnymi "Wielkimi Zmianami" wprowadzonymi w tym radiu...

Zespół Clan Of Xymox powstał w 1981 roku. Na pierwszych płytach, wydanych przez legendarną już dzisiaj wytwórnię 4AD, przedstawił intrygującą elektroniczno - gitarową muzykę przesyconą charakterystycznym melancholijnym, gotyckim klimatem. To właśnie wydana w 1986 roku "Medusa" uchodzi do dziś za ich największe osiągnięcie.

Niestety później w zespole coś zaczęło się psuć. Odszedł z niego Pieter Nooten, który nagrał później wraz z Michaelem Brookiem przepiękny album "Sleeps With The Fishes" (4AD), stanowiący moim zdaniem naturalne rozwinięcie najlepszych wątków z "Medusy". Clan Of Xymox natomiast, skrócił nazwę do "Xymox", zmienił wydawcę i zaczął swój, zdaniem większości fanów kompletnie nieudany, flirt z muzyką taneczną, odnosząc zresztą pewien sukces komercyjny (chociaż szczerze mówiąc, również na ich wcześniejszych albumach zdarzały się i takie utwory). No cóż, jako, że wbrew pozorom, nie mam zamiaru przytaczać tutaj całej historii grupy, powiem tylko, że w połowie lat 90-tych członkowie grupy przejrzeli na uszy, przywrócili starą nazwę i wrócili do owej "ciemniejszej strony muzyki" starając się na nowo zjednać swych fanów. "Notes From The Underground" to właśnie kolejny album "odrodzonego" zespołu i, powiem to od razu, naprawdę udany.

Rozpoczyna się bardzo ciekawie - słyszymy trzaski i dziwne odgłosy jakby porysowanej płyty gramofonowej. Następnie nasze uszy zalewa kilka mocno elektronicznych dźwięków, które po pewnym czasie niepokojącego pulsowania, łączą się z odgłosami narastającej perkusji. Wszystko to, momentami inkrustowane jeszcze dziwnie przetworzoną, "wiercącą" gitarą i charakterystycznym wokalem Ronny'iego Moorings'a, daje wyśmienity efekt. Kawał dobrej, nowoczesnej muzyki, jednak tkwiącej mocno w przeszłości, muzyki gdzie elektronika tak swobodnie miesza się z gitarami, idealnie do siebie pasując. W większości utworów elektronika jednak dominuje, w dwóch skrajnych przypadkach ocierając się nawet o trance czy techno - druga część "The Bitter Sweet" czy "The Same Dream" (który mimo to, po kilku przesłuchaniach może się podobać).

Ale na płycie są też momenty bardziej wyciszone, osadzone w owym nostalgicznym klimacie "Medusy" - "rozlane" klawisze i wszechobecna melancholia w "Into Her Web", ujmująca gitarka w moim faworycie "At Your Mercy", czy pierwsza część utworu "Something Wrong" (jednego z najmocniejszych punktów albumu swoją drogą). Zresztą prawie w każdym utworze można znaleźć takie wpływy. Całość dopełniają jeszcze kompozycję przesycone dziwnym podskórnym niepokojem ("Internal Darkness" czy "Anguish").

Pisząc o "Notes..." nie sposób również uciec przed porównaniami do nagrań The Sisters Of Mercy. Nie da się ukryć, że "nowy" Xymox mocno czerpie z dokonań tejże grupy. Po pierwsze maniera wokalna Moernings'a momentami bardzo przypomina manierę Pana Eldritcha, a po drugie wystarczy wsłuchać się w muzykę (charakterystyczne gitarowe wstawki czy podobna gra perkusji) - "Number One", "I Want You Now" czy "Liberty". Na szczęście jednak na "Notes From The Underground" nie znajdziemy tej charakterystycznej dla Sióstr surowości, czy pewnej wręcz toporności. Clan Of Xymox poszedł bowiem nieco dalej i chwała mu za to.

Ocena: 8 / 10Tomasz "Slay" Pacyna
slay(at)post.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Beyond Twilight 'For The Love Of Art And The Making Part 1 - 43'
  Beyond Twilight 'For The Love Of Art And The Making Part 1 - 43'

"...Przed nami trzecia część filmu grozy w reżyserii Finna Zierlera. Tradycyjnie nastąpiła zmiana przy stanowisku wokalisty - Kelly'ego Carpentera zastąpił Björn Jansson. Pewnie czwartym wokalistą zostanie nie kto inny jak David Coverdale. Wokal nowego frontmana niewiele różni się od poprzedników przez co można wysnuć podejrzenie że Zierler każe wokalistom śpiewać w określony sposób. Janssona wspomógł Michael Eriksen z Circus Maximus...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff